Kunde midt i bredbånds-konkurs: Hvad med mig?

En kunde aner ikke, hvordan han er stillet efter Skyline-konkursen, hvor op imod halvanden milliard kroner lader til at være gået tabt.

Artikel top billede

Niels Oesten har intet hørt fra Skyline efter selskabets konkurs.

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt

På Fanø finder en Skyline-kunde sig en smule glemt.

I hvert fald fortæller Niels Oesten, at han intet har hørt fra Skyline i kølvandet på den store konkurs, der ramte selskabet for nylig.

"Da jeg indtil nu har fået IP-telefoni gennem det afdøde Skyline, er jeg noget forbavset over, at der kun i forbindelse med konkursen har været tale om mobilkunder."

"Jeg kan da ikke være den eneste, der er i den situation. Foreligger der slet ikke noget om, hvilken skæbne, der måtte kunne overgå mig?," spørger Fanø-beboeren.

Niels Oesten er webmaster på portalen om Sønderho med 340 helårsbeboere og har desuden en fortid som svagstrømsingeniør.

Privat blev Niels Oesten først kunde hos Telsome, der siden blev overtaget af Skyline. I dag har Niels Oesten end ikke adgang til at se sit forbrug på to telefonnumre.

Intet hørt

Især undrer han sig over, at han intet har hørt fra selskabet.

Du har ikke modtaget mail eller brev efter konkursen?

"Jeg har absolut intet hørt fra de involverede parter," udtaler Niels Oesten, der ikke synes at de meldinger, der findes på skyline.dk, svarer på, hvordan hans IP-skæbne reelt ender.

Eksempelvis står, at IP-kunder er uberørt af konkursen, men som Niels Oesten noterer sig, så har han ikke adgang til mitskyline.dk, hvor han kan følge med i blandt andet sit forbrug.

"Så helt uberørt er jeg ikke," fortæller han.

Ifølge Elro, der ejer Skyline, er der blevet brugt op imod halvanden milliard kroner på at opbygge det netværk, som selskabet brugte.

Det er efter gentagne henvendelser ikke lykkes Computerworld at få en kommentar fra Skyline.

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs

Ekspert om bredbåndskonkurs: Derfor gik det galt

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job