Ekspert om bredbånds-konkurs: Derfor gik det galt

Stor bredbåndskonkurs overrasker ikke teleekspert, der havde forudset, at det ville gå galt.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk bredbåndsfirma lukker og slukker

Efter enorme investering: Nu er wimax en død sild

"En død sild."

Sådan sagde teleanalytiker Torben Rune fra Netplan om Wimax-teknologien i marts 2011.

Læs mere om det her.

Derfor kommer konkursen hos bredbåndsfirmaet Skyline, som netop opbyggede et Wimax-net til 1,5 milliarder kroner, heller ikke som en overraskelse for analytikeren.

"Nej, det gør det ikke. Det er selvfølgelig meget ærgerligt, men det var på forhånd dømt til at gå galt," siger Torben Rune i dag til Computerworld.

Derfor gik det galt

Han forklarer, at Wimax-teknologien var tænkt som et alternativ til TDC's kobberløsninger og elskabernes fiberløsninger.

Men det har vist sig, at kunderne simpelthen efterspørger mere bredbånd, end Wimax har kunne tilbyde, vurderer Torben Rune.

Skyline angiver selv i pressemeddelelsen, at konkurrencen fra 4G har været med til at tage pusten fra selskabet.

Det kan du læse mere om her.

Udviklingen er simpelthen løbet fra Wimax - og har faktisk gjort det i flere år, mener Torben Rune.

"Det var også derfor, jeg dengang sagde, at Wimax var en død sild," forklarer Torben Rune.

Flere ting har så forstærket nedturen.

Blandt andet taber Wimax-teknologien også terræn i udlandet, hvilket har gjort komponenterne dyrere.

"Det har heller ikke hjulpet det på vej," siger Torben Rune.

Fortsat værdi i selskabet

I dag vurderer Torben Rune, at kunderne har værdi for andre bredbåndsselskaber, men faktisk kan nettet også være attraktivt.

Ikke Wimax-teknologien, men selve maste-nettet og det bagvedliggende, der kan bruges til noget andet.

Det afhænger dog også i høj grad af placeringen af masterne, hvilke mobilselskaber der vil være interesseret i at købe det ud af konkursen.

"Man får ikke alle pengene tilbage, men kan faktisk godt få en del for det," vurderer Torben Rune.

Hajfyldt farvand

Han understreger, at det er meget ærgerligt med konkursen, og at ejerne ikke har været mere fremsynede. 

Samtidig erkender han, at det er et "hajfyldt farvand" at navigere i.

"Hastigheden er enorm, når det gælder udviklingen på det her område," siger han.

Alene udviklingen fra 2007, hvor Skyline opstod, til i dag er meget lang tid i den branche.

Det er ikke længe siden, at et andet Wimax-baseret selskab, Butlernetworks, gik konkurs med et brag.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S