Dansk bredbånds-firma lukker og slukker

Firmaet Skyline, der leverer trådløst bredbånd til 40.000 kunder, må trække stikket.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk netudbyder lukker ned: Risiko for totalnedbrud

Bredbåndsdirektør fyret på gråt papir

Skyline, der tilbyder bredbånd til private og erhvervskunder, lukker efter dårlige resultater.

Skyline er ejet af den jyske elforsyningsvirksomhed, Elro, der altså har trukket stikket på it-forretningen.

Det meddeler selskabet i en pressemeddelelse. 

Skyline har samlet investeret 1,5 milliarder kroner i et net, men alligevel kaster man altså nu håndklædet i ringen.

"Konsekvensen for Elro-koncernen er, at Elro Energi A/S taber 1,5 milliarder kroner, som den har til gode hos Elro Erhverv A/S," står der i pressemeddelelsen.

WiMax-teknologien, som selskabet har satset på, har skabt store problemer for kunderne, skriver Elro i meddelelsen.

Over 100 medarbejdere berøres af konkursen.

For nylig blev selskabet administrende direktør, Henry Lei, fyret.

Elro Erhverv fik i 2007 en licens til at benytte frekvensbåndene fra 3.410 til 3.800 MHz og fik dermed mulighed for at satse yderligere på den allerede eksisterende WiMAX-forretning.

Prisen for licensen var 117 millioner kroner.

Analytikere har flere gange sået tvivl om WiMax-udbydernes fremtid.

"Jeg tvivler meget på deres fremtid. Det her er et spørgsmål om volumen og dermed et spørgsmål om at kunne levere til den laveste pris," løder det fra Poul Ernst Jessen, aktieanalytiker i Danske Bank, tilbage i 2009.

Computerworld følger sagen...

Læs også:

Dansk netudbyder lukker ned: Risiko for totalnedbrud

Bredbåndsdirektør fyret på gråt papir

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S