Dansk bredbånds-firma lukker og slukker

Firmaet Skyline, der leverer trådløst bredbånd til 40.000 kunder, må trække stikket.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk netudbyder lukker ned: Risiko for totalnedbrud

Bredbåndsdirektør fyret på gråt papir

Skyline, der tilbyder bredbånd til private og erhvervskunder, lukker efter dårlige resultater.

Skyline er ejet af den jyske elforsyningsvirksomhed, Elro, der altså har trukket stikket på it-forretningen.

Det meddeler selskabet i en pressemeddelelse. 

Skyline har samlet investeret 1,5 milliarder kroner i et net, men alligevel kaster man altså nu håndklædet i ringen.

"Konsekvensen for Elro-koncernen er, at Elro Energi A/S taber 1,5 milliarder kroner, som den har til gode hos Elro Erhverv A/S," står der i pressemeddelelsen.

WiMax-teknologien, som selskabet har satset på, har skabt store problemer for kunderne, skriver Elro i meddelelsen.

Over 100 medarbejdere berøres af konkursen.

For nylig blev selskabet administrende direktør, Henry Lei, fyret.

Elro Erhverv fik i 2007 en licens til at benytte frekvensbåndene fra 3.410 til 3.800 MHz og fik dermed mulighed for at satse yderligere på den allerede eksisterende WiMAX-forretning.

Prisen for licensen var 117 millioner kroner.

Analytikere har flere gange sået tvivl om WiMax-udbydernes fremtid.

"Jeg tvivler meget på deres fremtid. Det her er et spørgsmål om volumen og dermed et spørgsmål om at kunne levere til den laveste pris," løder det fra Poul Ernst Jessen, aktieanalytiker i Danske Bank, tilbage i 2009.

Computerworld følger sagen...

Læs også:

Dansk netudbyder lukker ned: Risiko for totalnedbrud

Bredbåndsdirektør fyret på gråt papir

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura