Dansk bredbånds-firma lukker og slukker

Firmaet Skyline, der leverer trådløst bredbånd til 40.000 kunder, må trække stikket.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk netudbyder lukker ned: Risiko for totalnedbrud

Bredbåndsdirektør fyret på gråt papir

Skyline, der tilbyder bredbånd til private og erhvervskunder, lukker efter dårlige resultater.

Skyline er ejet af den jyske elforsyningsvirksomhed, Elro, der altså har trukket stikket på it-forretningen.

Det meddeler selskabet i en pressemeddelelse. 

Skyline har samlet investeret 1,5 milliarder kroner i et net, men alligevel kaster man altså nu håndklædet i ringen.

"Konsekvensen for Elro-koncernen er, at Elro Energi A/S taber 1,5 milliarder kroner, som den har til gode hos Elro Erhverv A/S," står der i pressemeddelelsen.

WiMax-teknologien, som selskabet har satset på, har skabt store problemer for kunderne, skriver Elro i meddelelsen.

Over 100 medarbejdere berøres af konkursen.

For nylig blev selskabet administrende direktør, Henry Lei, fyret.

Elro Erhverv fik i 2007 en licens til at benytte frekvensbåndene fra 3.410 til 3.800 MHz og fik dermed mulighed for at satse yderligere på den allerede eksisterende WiMAX-forretning.

Prisen for licensen var 117 millioner kroner.

Analytikere har flere gange sået tvivl om WiMax-udbydernes fremtid.

"Jeg tvivler meget på deres fremtid. Det her er et spørgsmål om volumen og dermed et spørgsmål om at kunne levere til den laveste pris," løder det fra Poul Ernst Jessen, aktieanalytiker i Danske Bank, tilbage i 2009.

Computerworld følger sagen...

Læs også:

Dansk netudbyder lukker ned: Risiko for totalnedbrud

Bredbåndsdirektør fyret på gråt papir

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S