Dansk bredbånds-firma lukker og slukker

Firmaet Skyline, der leverer trådløst bredbånd til 40.000 kunder, må trække stikket.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk netudbyder lukker ned: Risiko for totalnedbrud

Bredbåndsdirektør fyret på gråt papir

Skyline, der tilbyder bredbånd til private og erhvervskunder, lukker efter dårlige resultater.

Skyline er ejet af den jyske elforsyningsvirksomhed, Elro, der altså har trukket stikket på it-forretningen.

Det meddeler selskabet i en pressemeddelelse. 

Skyline har samlet investeret 1,5 milliarder kroner i et net, men alligevel kaster man altså nu håndklædet i ringen.

"Konsekvensen for Elro-koncernen er, at Elro Energi A/S taber 1,5 milliarder kroner, som den har til gode hos Elro Erhverv A/S," står der i pressemeddelelsen.

WiMax-teknologien, som selskabet har satset på, har skabt store problemer for kunderne, skriver Elro i meddelelsen.

Over 100 medarbejdere berøres af konkursen.

For nylig blev selskabet administrende direktør, Henry Lei, fyret.

Elro Erhverv fik i 2007 en licens til at benytte frekvensbåndene fra 3.410 til 3.800 MHz og fik dermed mulighed for at satse yderligere på den allerede eksisterende WiMAX-forretning.

Prisen for licensen var 117 millioner kroner.

Analytikere har flere gange sået tvivl om WiMax-udbydernes fremtid.

"Jeg tvivler meget på deres fremtid. Det her er et spørgsmål om volumen og dermed et spørgsmål om at kunne levere til den laveste pris," løder det fra Poul Ernst Jessen, aktieanalytiker i Danske Bank, tilbage i 2009.

Computerworld følger sagen...

Læs også:

Dansk netudbyder lukker ned: Risiko for totalnedbrud

Bredbåndsdirektør fyret på gråt papir

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS