IBM søger nye folk samtidig med fyringsrunde

IBM Danmark søger aktivt nye medarbejdere, selv om selskabet i dag fyrer 170 ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer

Drømmen du om et job hos IBM?

Så skal du ikke lade dig skræmme af, at selskabet i dag har indkaldt samtlige medarbejdere for at fortælle, at 170 ansatte skal fyres.

For faktisk findes der aktive jobopslag på IBM's hjemmeside i dag.

Her kan man blandt andet finde et par håndfulde stillinger, hvor arbejdet foregår i København.

Opslagene er lagt på hjemmesiden i slutningen af april og maj 2012 og spænder fra en stilling inden for salg til en stilling som SAP senior konsulent.

Stormøde om fyringer 
Tirsdag kom det ellers frem, at de ansatte hos IBM Danmark havde fået en mail med den nedslående nyhed om fyringerne.

I dag skal de så holde møde, hvor planerne forklares yderligere.

Over de seneste år er medarbejderstaben hos IBM Danmark styrtdykket.

Pressechef Carsten Grønning fra IBM har følgende kommentar til de ledige job:

"Som jeg tidligere har sagt, er vores branche under konstant forandring, og vi arbejder derfor løbende på at sikre, at vores ydelser og kompetencer matcher det, markedet efterspørger."

"De ledige job er eksempler på områder, hvor vi har brug for flere kompetencer," siger Carsten Grønning til Computerworld.

Du kan læse om fagforeningernes reaktion massefyringen her.

Og her kan du læse om årsagen bag fyringerne, der langt hen ad vejen ligner tilpasninger til presset fra globaliseringen.

Læs også: Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S