Fagforbund anede intet om massefyringer hos IBM

"Det er sgu ikke det, vores medlemmer har brug for," siger faglig sekretær fra fagforbund efter IBM's mail til ansatte om massefyring.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

IBM Danmark fyrer 170

Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer

Hos it-fagforbundet Prosa, der har medlemmer repræsenteret hos it-giganten IBM, kommer tirsdagens udmelding om massefyringer af 170 mand uventet.

Det fortæller faglig sekretær John Jørgensen.

"Vi har da godt vist, at der kunne komme nedskæringer i kølvandet på deres resultat. Men vi har overhovedet ikke kalkuleret med, at vi nu skulle til at kigge på IBM som næste aktør udi sporten masseafskedigelser," siger John Jørgensen.

Ifølge den faglige sekretær har firmaet i de seneste år reduceret kraftigt på medarbejdertallet, men det er foregået mere drypvis og ved at tilpasse aktiviteterne.

Hvor skal folk gå hen?

"Men det her er afgjort bekymrende. Også fordi det kommer i kølvandet af afskedigelser på det offentlige område og på CSC," siger han.

Han peger på, at masseafskedigelserne vel at mærke sker samtidig med, at virksomhedernes lobbyorganisationer fortæller, at der mangler folk på it-området.

"Nu vil vi gerne snart vide, hvor det er vores folk skal gå hen. For det her er sgu alvorligt," siger John Jørgensen.

Han fortæller, at Prosas medlemmer hos på ingen måde har brug for en besked om en ny masseafskedigelse.

"Vi står i en situation, hvor vi skal håndtere en masseafskedigelse hos CSC. Og det her er sgu ikke det, som vores medlemmer har brug for. De er hårdt ramt og skal have troen på, at de kan finde et nyt job. Og det, de så møder op til, det er, at IBM også laver en masseafskedigelse på 170," siger John Jørgensen.

Lettere groggy

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Finansforbundet, der er et af de overenskomstbærende fagforbund blandt IBM's 2.500 ansatte.

Det er endnu ikke lykkedes.

Hos ingeniørforbundet IDA fortæller presserådgiver Karin Borbjerg, at forbundet ikke har fået konkrete henvendeler fra nogen af de flere hundrede medlemmer med ansættelse hos IBM endnu, men at forbundet står parat til at hjælpe medlemmer som følge af IBM's udmelding.

Hos Dansk Magisterforening fortæller pressechef Gitte Grønnemose Butler, at forbundet har 55 medlemmer, som er ansat hos IBM. Men forbundet har endnu ikke hørt fra disse.

Hos Prosa fortæller John Jørgensen, at en række ansatte hos IBM i forvejen er under virksomhedsoverdragelse til JN Data.

Her kender medarbejderne imidlertid allerede deres vilkår og har fået besked.

"Det, de siger her, er, at det er en ny masseafskedigelse, og at folk skal indfinde sig og få information i morgen," siger John Jørgensen, der fortæller, at tirsdagens mail til de IBM-ansatte gjorde fagforbundet "lettere groggy."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice