Derfor er dine web-adgangskoder alt for ringe

Et sikkerhedsfirma har analyseret mere end en million adgangskoder fra en populær webtjeneste. Se resultatet her.

Artikel top billede

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Så sent som for et par uger siden blev LinkedIn ramt af en større password-skandale, hvor flere millioner bruger-adgangskoder blev stjålet.

Også det amerikanske dating-site eHarmony oplevede i denne måned, at hackerne tog sig lidt for kærligt af 1,5 millioner adgangskoder, der blev nuppet.

Nu har sikkerhedsfirmaet Trustwave analyseret omkring 80 procent af eHarmony-adgangskoderne, der er blevet offentliggjort på nettet. Konklusionen er, at netbrugernes kreativitet i forhold til adgangskoder stadig halter noget efter.

"Generelt forstår brugere stadig ikke behovet for stærke adgangskoder, og de vil fortsætte med at oprette adgangskoder, der kun lever op til minimumskravene," skriver Trustwave i et blogindlæg.

Sikkerhedsfirmaet kritiserer blandt andet eHarmony for, at adgangskoderne blev opbevaret i "det svage MD5-format," og at de ikke krævede, at brugerne skulle bruge både store og små bogstaver.

Her er resultaterne af anaysen

Trustwave har set nærmere på bestemte mønstre i bruger-adgangskoderne.

Blandt andet viser analysen, at langt de fleste adgangskoder er på seks, syv eller otte tegn, mens procentdelen falder drastisk, når man søger efter adgangskoder med flere tegn.

"En interessant statistik er, at 99,5 procent af adgangskoderne ikke indeholder et specielt tegn. Størstedelen indeholder bogstaver og tal, hvilket er en forbedring i forhold til, hvad vi ellers har set."

Blandt andet viser Trustwave-analysen, at 57 procent af adgangskoderne indeholder både bogstaver og tal, mens 41 procent kun indeholder bogstaver og 1,5 procent kun indeholder tal.

"Det er interessant, at vi fandt de 100 mest populære hundenavne oftere end de 100 mest populære pigenavne," skriver Trustwave, der spekulerer i, om det kan have noget at gøre med, hvem der er de typiske brugere af dating-sitet.

Det kan måske også være forklaringen på, at ordet Love er et af de password, der er ofte anvendt, ligesom også Sex og Lover anvendes en del gange.

Behov for stærkere koder

Uanset hvad, peger Trustwave på, at analysen viser, at der stadig er behov for at brugere og leverandører af webtjenester har password-styrken i fokus - det kan blandt andet ske ved at skelne mellem store og små bogstaver.

Det er ikke så længe siden, at en undersøgelse fra it-instituttet på Cambridge afslørede, at også vores fire-cifrede pinkoder er svage.

Konklusionen var, at vores PIN-koder er for lette at gætte, fordi kreativiteten er lille, når det kommer til at vælge tal-sammensætningen.

Forskerne kunne blandt andet konkludere, at der ofte optræder både datoer, årstal, tal i bestemte rækkefølger og lignende i PIN-koderne.

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/Restore-specialist søges til at sikre vores kritiske data

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job