Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Vores fire-cifrede PIN-koder er alt for lette at gætte af de kriminelle.

Artikel top billede

Læs også:

It-sikkerhedsfolk gider heller ikke it-sikkerhed

Deler du også dine adgangskoder med andre?

"Vi anbefaler dig, at du selv vælger en PIN-kode, som du også bruger til andre kort, og som du har nemt ved at huske."

Sådan står der, hvis man går ind på eksempelvis Eurocards hjemmeside.

Men selvom det selvfølgelig gør livet let for brugeren, kan det også hjælpe den tyv, der stjæler kortet.

En undersøgelse fra it-instituttet på universitetet Cambridge må i hvert fald være rent guf for kriminelle.

Konklusionen fra de tre sikkerheds-forskere er, at vores PIN-koder er for lette at gætte, fordi kreativiteten er lille, når det kommer til at vælge tal-sammensætningen.

"...vi fandt, at folk er betydeligt mere omhyggelige med at vælge PIN-koder end online-adgangskoder, idet størstedelen anvender en effektiv, tilfældig række tal. Men der er stadig nogle få svage valg og specielt fødselsdags-datoer, som betyder, at et gæt kan være et forsøg værd for en optimistisk tyv," skriver en af forskerne, Joseph Bonneau, i et blogindlæg.

Så nemt gætter man din PIN

Dataene i undersøgelsen stammer blandt andet fra 200.000 iPhones og fra tidligere databrud hos det sociale medie RockYou, hvor millioner af adgangskoder slap ud.

Forskerne kan på den baggrund konstatere, at der ofte optræder både datoer, årstal, tal i bestemte rækkefølger og lignende i PIN-koderne. Ud fra informationerne har de udviklet en model, der kan estimere, hvor nemt det er at gætte sig frem til en PIN-kode.

"Folk vælger fire-cifrede tal baseret på få, simple faktorer i disse to datasæt. Hvis folk valgte deres PIN-kode til banken på denne måde, ville otte til ni procent af PIN-koderne kunne gættes ved blot tre forsøg!"

Forskerne peger dog på, at deres undersøgelse også viser, at de fleste tænker sig noget bedre om med de PIN-koder, der anvendes til eksempelvis et kreditkort.

Læs også:
It-sikkerhedsfolk gider heller ikke it-sikkerhed.

Deler du også dine adgangskoder med andre?

Derfor er fødselsdagen farlig

"Cirka hver fjerde holder sig til den tilfældige PIN-kode, banken har udstedt, og mere end en tredjedel vælger deres PIN ud fra et gammelt telefonnummer, et student-id, eller andre kombinationer, der i det mindste er sværere at gætte," skriver Joseph Bonneau.

Samtidig er der dog en stor gruppe på omkring 23 procent, der vælger en PIN-kode, der repræsenterer en dato, eksempelvis deres egen fødselsdato.

Det sker, selvom mere end 99 procent ifølge undersøgelsen har information i pengepungen, der afslører hvilken dato, ejeren er født på.

"Hvis en kriminel kender kortejerens fødselsdato og gætter optimalt, er chancen for at ramme rigtigt omkring ni procent," lyder konklusionen.

Du kan læse mere om beregnings-modellen bag undersøgelsen her.

Læs også:

It-sikkerhedsfolk gider heller ikke it-sikkerhed

Deler du også dine adgangskoder med andre?

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job