Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken

Danmarks ringeste netudbyder kan ikke forstå, at virksomheden boner ud som den internetudbyder, danskerne sætter mindst pris på. "Det ligner ikke de målinger, vi selv laver," siger direktør.

Artikel top billede

Læs også: Her er Danmarks bedste internetudbyder - og ringeste

"Jeg er faktisk meget overrasket over resultatet, for det harmonerer ikke med det, vi går og måler," siger Ken Helleskov Andersen, direktør for privatmarkedet i Telias bredbåndsforretning.

Han har netop læst den undersøgelse, som konsulenthuset Loyalty Group har begået om danskernes tilfredshed med deres internet-leverandør.

I undersøgelsen kommer Telia ud som klar taber på de fleste parametre.

Det kan du læse her.

Mange målinger

"Vi kører en lang række målinger af kundeoplevelse i alle landene, og her er vi gået fint frem i Danmark de seneste tre år. Vi har en ide om, at vi ligger godt, blandt andet når det gælder loyalitet og værdi for pengene," siger han.

I Loyalty Group-undersøgelsen har man spurgt 78 eksisterende Telia-kunder.

"Jeg er ikke statistiker, men i vores egne målinger plejer vi at være oppe på omkring 300, der udtaler sig. 78 er nok lidt lavt og jeg er i tvivl om, hvorvidt det er repræsentativt," siger Ken Helleskov Andersen.

Han er dog glad for alle de tal og undersøgelser, han kan få, som kan gøre ham klogere, siger han.

Trist, men glad for info

Hvad betyder sådan en undersøgelse for Telia?

"Det er rigtig irriterende at skulle læse det, for vi mener selv, vi er bedre, end det, der fremgår af den analyse. Jeg vil ikke sige, jeg ikke tror på tallene, men jeg kan ikke forstå, at de ikke ligger i tråd med de undersøgelser, vi får foretaget af eksterne partnere, og som vi kører på samme måde på internationalt plan."

Hvilke skridt tager I for at forbedre jeres kunders oplevelse af jer?

"Vi tager skridt hver dag. Vi taler dagligt med kunder, som vi ringer til, hvis de har givet os en dårlig score på et eller andet, for at finde ud af, hvad problemet er. Og så samler vi hver måned op og finder ud af, hvad vi skal fokusere på," siger Ken Helleskov Andersen.

"Og vi tager alle informationer, vi får om kundernes oplevelser, ad notam for at se, hvordan vi kan blive bedre," forsikrer Telia-direktøren.

Læs også: Her er Danmarks bedste internetudbyder - og ringeste

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Ida Møller Pedersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med handel, da hun har en handelsuddannelse kombineret med en EUX. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job