Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste

Der er stor forskel på top og bund, når man spørger danskerne, hvilken internetudbyder, de er mest tilfredse med. Se vinderen her. Og den store taber.

Artikel top billede

Læs også:

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

Derfor går din nethastighed op og ned

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Branche IndexTM Internet 2012.

Bag det lidet mundrette navn gemmer sig en helt ny og uafhængig undersøgelse foretaget blandt 3.000 privatkunder hos de danske internetudbydere.

De 3.000 er udvalgt tilfældigt blandt analysefirmaet Loyalty Groups 130.000 panelmedlemmer, som har besvaret et web-spørgeskema.  

Undersøgelsen viser, at Waoo har de mest loyale internetkunder. I bunden finder man Telia og Telenor.

Selvom netadgang efterhånden må betegnes som en standardvare, hvor kun hastigheden skiller den ene udbyder fra den anden, er der alligevel stor forskel på danskernes vurdering af deres internetudbyder.

Branche Index Internet 2012 har undersøgt danskernes holdninger til og loyalitet overfor deres internetudbydere.

Og her har Waoo de mest loyale kunder. Telia befinder sig i bunden med et pænt stykke op til de andre.

Bedst og dårligst

Når man spørger til kundernes oplevelse af værdi for pengene, ser billedet ikke meget anderledes ud. Waoo er igen den internetudbyder, som kunderne føler giver dem mest værdi for pengene.

Og Telia er også her bagest i feltet.

Med hensyn til tilfredsheden med hastigheden på internetforbindelsen, stikker stikker Waoo atter af fra konkurrenterne. Telenor Bredbånd og Telia deler sidstepladsen.

Sådan fordeler pladserne sig også, når der spørges til tilfredsheden med stabiliteten og driften. Waoo er bedst, og Telia er dårligst.

"Det er lykkedes internetudbyderne at skabe et uoverskueligt marked, hvor kunderne har endog meget svært ved at sammenligne, hvad de får for pengene. Den udbyder, der gør det let for kunden, er en klar vinder i fremtiden," udtaler seniorrådgiver Mikkel Korntved fra Loyalty Group.

Læs også:

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

Derfor går din nethastighed op og ned

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Her er undersøgelsens resultater:


Figur 1: Loyalitetsindeks i internetbranchen (indeks 0-100, baseret på kryds af loyalitetsspørgsmål med 1-7 svarskalaer)


Figur 2: Værdi for pengene (indeks 0-100, omregnet fra en 1-7 svarskala)


Figur 3: "Jeg er tilfreds med hastigheden på min internetforbindelse" (indeks 0-100, omregnet fra en 1-7 svarskala)


Figur 4: "Jeg er tilfreds med stabiliteten/driften af min internetforbindelse" (indeks 0-100, omregnet fra en 1-7 svarskala)

Kilde: Loyalty Group

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job