Her er Danmarks bedste netudbyder - og ringeste

Der er stor forskel på top og bund, når man spørger danskerne, hvilken internetudbyder, de er mest tilfredse med. Se vinderen her. Og den store taber.

Artikel top billede

Læs også:

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

Derfor går din nethastighed op og ned

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Branche IndexTM Internet 2012.

Bag det lidet mundrette navn gemmer sig en helt ny og uafhængig undersøgelse foretaget blandt 3.000 privatkunder hos de danske internetudbydere.

De 3.000 er udvalgt tilfældigt blandt analysefirmaet Loyalty Groups 130.000 panelmedlemmer, som har besvaret et web-spørgeskema.  

Undersøgelsen viser, at Waoo har de mest loyale internetkunder. I bunden finder man Telia og Telenor.

Selvom netadgang efterhånden må betegnes som en standardvare, hvor kun hastigheden skiller den ene udbyder fra den anden, er der alligevel stor forskel på danskernes vurdering af deres internetudbyder.

Branche Index Internet 2012 har undersøgt danskernes holdninger til og loyalitet overfor deres internetudbydere.

Og her har Waoo de mest loyale kunder. Telia befinder sig i bunden med et pænt stykke op til de andre.

Bedst og dårligst

Når man spørger til kundernes oplevelse af værdi for pengene, ser billedet ikke meget anderledes ud. Waoo er igen den internetudbyder, som kunderne føler giver dem mest værdi for pengene.

Og Telia er også her bagest i feltet.

Med hensyn til tilfredsheden med hastigheden på internetforbindelsen, stikker stikker Waoo atter af fra konkurrenterne. Telenor Bredbånd og Telia deler sidstepladsen.

Sådan fordeler pladserne sig også, når der spørges til tilfredsheden med stabiliteten og driften. Waoo er bedst, og Telia er dårligst.

"Det er lykkedes internetudbyderne at skabe et uoverskueligt marked, hvor kunderne har endog meget svært ved at sammenligne, hvad de får for pengene. Den udbyder, der gør det let for kunden, er en klar vinder i fremtiden," udtaler seniorrådgiver Mikkel Korntved fra Loyalty Group.

Læs også:

Danmarks værste netudbyder: Kan ikke genkende kritikken.

Derfor går din nethastighed op og ned

Dette danske mobilselskab bliver der klaget mest over.

Her er undersøgelsens resultater:


Figur 1: Loyalitetsindeks i internetbranchen (indeks 0-100, baseret på kryds af loyalitetsspørgsmål med 1-7 svarskalaer)


Figur 2: Værdi for pengene (indeks 0-100, omregnet fra en 1-7 svarskala)


Figur 3: "Jeg er tilfreds med hastigheden på min internetforbindelse" (indeks 0-100, omregnet fra en 1-7 svarskala)


Figur 4: "Jeg er tilfreds med stabiliteten/driften af min internetforbindelse" (indeks 0-100, omregnet fra en 1-7 svarskala)

Kilde: Loyalty Group

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS