Ingen købere til ledige Wimax-licenser

37 telelicenser er leveret tilbage til Erhvervsstyrelsen. Kurator har opgivet at finde en køber.

Artikel top billede

Læs også: Skyline-rod: Bredbåndsløsning kan tage flere år
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Efter næsten to måneders forsøg på at sælge Wimax-licenserne, der forpligtede Skyline til at levere bredbånd til landets yderområder, har kurator givet op. I hvert fald leverede kurator i sidste uge Skylines 37 licenser, også kaldet frekvenstilladelser, tilbage til Erhvervsstyrelsen.

"Vi har fået 37 frekvenstilladelser tilbageleveret, og de er i princippet ledige," siger kontorchef i Erhvervsstyrelsen, Jakob Juul.

Han fortæller, at de 37 frekvenstilladelser årligt kostede Skyline omkring 2,7 millioner kroner i licensafgifter. Afgifter, der med tilbageleveringen vil blive reduceret forholdsmæssigt for Skyline-boet.

Nu er det mulighed for at købe dem via Erhvervsstyrelsen. Hvordan det kommer til at foregå, ligger dog ikke helt fast.

"Vi vil foretage en vurdering af, om de kan udstedes efter "først til mølle-princippet", eller om vi skal lave en frekvens-knaphedshøring, hvis der er flere, der er interesseret i dem."

At det ikke er lykkedes kurator at sælge dem, kunne dog tyde på, at der ikke er den store efterspørgsel efter dem.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job