Skyline-rod: Bredbånds-løsning kan tage flere år

Det kan komme til at tage op til halvandet år at finde en løsning på det rod, som Skylines kommende lukning vil medføre.

Artikel top billede

Læs også:
Underleverandør blokerer for salg af dansk bredbåndsfirma

Konkursramt it-firma lukker alle kunders bredbånd

Trods alle tegn på, at Skyline-netværket er i fuld gang med at blive lukket ned, hvilket stiller tusindvis af kunder uden bredbåndsforbindelse, har Erhvervsstyrelsen endnu ikke taget arbejdshandskerne på for at finde en løsning.

Heller ikke selv om nedlukningen betyder, at Skyline ikke lever op til de forpligtelser om bredbåndslevering, som fulgte med den licens, Skyline vandt i 2007.

For hos Erhvervsstyrelsen afventer man en melding fra kurator om, hvad status med licensen er.

"Vi har ikke fået licensen tilbage fra kurator, så derfor ved vi ikke, om det endeligt er afgjort, om licensen kan blive overdraget fra konkursboet til en anden part," lyder det fra specialkonsulent i Erhvervsstyrelsen, Maria Schmidt Jensen.

Halvt til halvandet år

"Hvis vi får den tilbage, så vil det blive vurderet, hvad frekvenserne er bedst egnet til, og hvordan de bedst kommer i spil igen. Vi vil blandt andet kigge på de tekniske muligheder for anvendelsen af frekvenserne. Men vi har som nævnt ikke fået en officiel melding fra kurator endnu, og derfor afventer vi indtil videre," fortæller Maria Schmidt Jensen fra Erhvervsstyrelsen.

Hun tilføjer, at det er for tidligt at sige noget om, hvornår licensen eventuelt kan blive taget i brug igen af en anden udbyder.  

"Det kommer an på, hvordan frekvenserne skal tages i brug, og hvilken tildelingsmetode der skal anvendes. Hvis det bliver en proces som den kommende 800 megahertz-auktion, så kan det tage alt fra et halvt til halvandet år," siger Maria Schmidt Jensen, som dog tilføjer, at det langt fra er sikkert, at det ender med en auktion.

"Hvis der ikke skal afholdes en auktion, kan det hele gå hurtigt. Men det er alt for tidligt at sige noget om," siger hun.

(Interviewet med Erhvervsstyrelsen blev foretaget inden Erhvervsminister Ole Sohns indkaldelse til krisemøde.)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS