Skyline-rod: Bredbånds-løsning kan tage flere år

Det kan komme til at tage op til halvandet år at finde en løsning på det rod, som Skylines kommende lukning vil medføre.

Artikel top billede

Læs også:
Underleverandør blokerer for salg af dansk bredbåndsfirma

Konkursramt it-firma lukker alle kunders bredbånd

Trods alle tegn på, at Skyline-netværket er i fuld gang med at blive lukket ned, hvilket stiller tusindvis af kunder uden bredbåndsforbindelse, har Erhvervsstyrelsen endnu ikke taget arbejdshandskerne på for at finde en løsning.

Heller ikke selv om nedlukningen betyder, at Skyline ikke lever op til de forpligtelser om bredbåndslevering, som fulgte med den licens, Skyline vandt i 2007.

For hos Erhvervsstyrelsen afventer man en melding fra kurator om, hvad status med licensen er.

"Vi har ikke fået licensen tilbage fra kurator, så derfor ved vi ikke, om det endeligt er afgjort, om licensen kan blive overdraget fra konkursboet til en anden part," lyder det fra specialkonsulent i Erhvervsstyrelsen, Maria Schmidt Jensen.

Halvt til halvandet år

"Hvis vi får den tilbage, så vil det blive vurderet, hvad frekvenserne er bedst egnet til, og hvordan de bedst kommer i spil igen. Vi vil blandt andet kigge på de tekniske muligheder for anvendelsen af frekvenserne. Men vi har som nævnt ikke fået en officiel melding fra kurator endnu, og derfor afventer vi indtil videre," fortæller Maria Schmidt Jensen fra Erhvervsstyrelsen.

Hun tilføjer, at det er for tidligt at sige noget om, hvornår licensen eventuelt kan blive taget i brug igen af en anden udbyder.  

"Det kommer an på, hvordan frekvenserne skal tages i brug, og hvilken tildelingsmetode der skal anvendes. Hvis det bliver en proces som den kommende 800 megahertz-auktion, så kan det tage alt fra et halvt til halvandet år," siger Maria Schmidt Jensen, som dog tilføjer, at det langt fra er sikkert, at det ender med en auktion.

"Hvis der ikke skal afholdes en auktion, kan det hele gå hurtigt. Men det er alt for tidligt at sige noget om," siger hun.

(Interviewet med Erhvervsstyrelsen blev foretaget inden Erhvervsminister Ole Sohns indkaldelse til krisemøde.)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS