Skyline-rod: Bredbånds-løsning kan tage flere år

Det kan komme til at tage op til halvandet år at finde en løsning på det rod, som Skylines kommende lukning vil medføre.

Artikel top billede

Læs også:
Underleverandør blokerer for salg af dansk bredbåndsfirma

Konkursramt it-firma lukker alle kunders bredbånd

Trods alle tegn på, at Skyline-netværket er i fuld gang med at blive lukket ned, hvilket stiller tusindvis af kunder uden bredbåndsforbindelse, har Erhvervsstyrelsen endnu ikke taget arbejdshandskerne på for at finde en løsning.

Heller ikke selv om nedlukningen betyder, at Skyline ikke lever op til de forpligtelser om bredbåndslevering, som fulgte med den licens, Skyline vandt i 2007.

For hos Erhvervsstyrelsen afventer man en melding fra kurator om, hvad status med licensen er.

"Vi har ikke fået licensen tilbage fra kurator, så derfor ved vi ikke, om det endeligt er afgjort, om licensen kan blive overdraget fra konkursboet til en anden part," lyder det fra specialkonsulent i Erhvervsstyrelsen, Maria Schmidt Jensen.

Halvt til halvandet år

"Hvis vi får den tilbage, så vil det blive vurderet, hvad frekvenserne er bedst egnet til, og hvordan de bedst kommer i spil igen. Vi vil blandt andet kigge på de tekniske muligheder for anvendelsen af frekvenserne. Men vi har som nævnt ikke fået en officiel melding fra kurator endnu, og derfor afventer vi indtil videre," fortæller Maria Schmidt Jensen fra Erhvervsstyrelsen.

Hun tilføjer, at det er for tidligt at sige noget om, hvornår licensen eventuelt kan blive taget i brug igen af en anden udbyder.  

"Det kommer an på, hvordan frekvenserne skal tages i brug, og hvilken tildelingsmetode der skal anvendes. Hvis det bliver en proces som den kommende 800 megahertz-auktion, så kan det tage alt fra et halvt til halvandet år," siger Maria Schmidt Jensen, som dog tilføjer, at det langt fra er sikkert, at det ender med en auktion.

"Hvis der ikke skal afholdes en auktion, kan det hele gå hurtigt. Men det er alt for tidligt at sige noget om," siger hun.

(Interviewet med Erhvervsstyrelsen blev foretaget inden Erhvervsminister Ole Sohns indkaldelse til krisemøde.)

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S