Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Overblik: Efterdønningerne af Skylines kæmpe-krak rækker langt ud i dansk erhvervsliv.

Artikel top billede

Efter mange timers neglebideri i mange virksomheder i de danske yderområder endte et hasteindkaldt krisemøde fredag med, at en række danske teleselskaber og Erhvervs- og vækstministeriet blev enige om at udskyde Wimax-selskabet Skylines krak med en måned.

Dermed får titusindvis af danskere, der ellers har været afhængig af Skylines kabelfri bredbåndstilbud, tid til at finde en ny bredbåndsleverandør.

Det er noget, der godt kan komme til at tage noget tid, da mange selskaber i randområderne - ikke mindst landbrug - hidtil kun har haft Skyline som garant for, at de kunne få bredbånd.

Få overblikket over Skylines krak. Klik på hver enkelt artikel herunder for at læse mere.


43.000 danskere reddet efter Skyline-krak
Skyline-kunder får internet en måned endnu.


Telefirmaer skal tvinges til nødløsning efter Skyline-krak
Teleselskaberne skal levere en nødløsning her og nu til de nødstedte Skyline-kunder. Ellers får det konsekvenser, truer S-ordfører.


Landmænd møgsure efter Skyline-lukning: "En joke"
En landbrugsorganisation tordner mod Erhvervsstyrelsen, der skal gribe ind.


Minister indkalder til krisemøde om Skyline-kunder
Telebranchen er i dag indkaldt til krisemøde af erhvervsminister Ole Sohn om de nødstedte Skyline-kunder.


Skyline-rod: Bredbånds-løsning kan tage flere år
Det kan komme til at tage op til halvandet år at finde en løsning på det rod, som Skylines kommende lukning vil medføre.


Underleverandør blokerer for salg af Skyline
En af konkursramte Skylines underleverandører blokerede for salget af selskabet, der nu må lukke netværket helt ned.


Nedlukket Skyline-kunde: Det er et kæmpe problem
En af konkursramte Skylines underleverandører blokerede for salget af selskabet, der nu må lukke netværket helt ned.


Konkursramt it-firma lukker alle kunders bredbånd
Fallitramt dansk bredbåndsfirma tvinges til at lukke for sit netværk.


Landmænd låst fast til konkursramt bredbånds-firma
Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.


Konkurs-ramt it-firma skal sikre danskere bredbånd
I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.


Tusindvis af Skyline-kunder strømmer til konkurrent
Et vestjysk bredbåndsfirma nyder i disse dage godt af konkursen hos Skyline og har måttet ansætte ekstra folk.


Fiberfirmaer holder (igen) liv i konkurs-ramte kunder
Fiberselskaber skal nu igen holde liv i net til kunder hos en konkurs-ramt wimax-leverandør.


TDC-ejet lavprisselskab overtager Skyline-kunder
Konkursramte Skylines mobilkunder modtag allerede fredag aften en sms-besked fra deres nye leverandør.


Hårdt ramt: Skyline-kunder ramt af to konkurser
Flere af konkursramte Skylines kunder og partnere blev kunder hos Skyline netop på grund af en konkurs. Nu skal de på den igen.


Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs
Tidligere administrerende direktør fra Skyline er tavs, efter at selskabet netop er gået konkurs.


Dansk bredbånds-firma lukker og slukker
Firmaet Skyline, der leverer trådløst bredbånd til 40.000 kunder, må trække stikket.


Ekspert om bredbånds-konkurs: Derfor gik det galt
Stor bredbåndskonkurs overrasker ikke teleekspert, der havde forudset, at det ville gå galt.


Direktør-fyring udløser nyt bredbåndsselskab
30. september 2011: Bestyrelsen i selskabet bag en af Danmarks mest populære bredbåndsleverandører arbejder på en ny helt strategi for virksomheden.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS