Indisk it-kæmpe i problemer vinder kontrakt med SAS

It-kæmpen Tata TCS, der slås med at levere it til TDC, har vundet en kontrakt til en værdi af 'flere millioner dollars' om at levere it til SAS.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-kæmpen Tata TCS, der slås med overtagelsen af it-kontrakter for milliarder hos TDC, skal levere it-applikationsløsninger for en værdi af "flere millioner af dollars" hos SAS.

Konkret er der tale om et af firmaet egenudviklet finans- og regnskabssystem, som SAS vil benytte i mere end omkring 30 lande.

Aftalen betyder, at Tata TCS ud over at implementere det cloud-basererede regnskabssystem skal levere infrastruktur, vedligeholdelse og udvikling på flere typer af platforme i hele kontraktperioden, der løber i flere år.

Værdien af aftalen ønsker Tata TCS ifølge firmaets danske PR-bureau ikke at kommentere i detaljer, men oplyser, at "det er en aftale, der er flere millioner dollars værd."

Kontrakten mellem SAS og Tata TCS træder i kraft med øjeblikkelig virkning og omfatter ikke personalerelaterede ændringer.

SAS har allerede for år tilbage outsourcet firmaets it-systemer og medarbejdere til CSC, hvor de arbejder i datterselskabet CSC Airline Solutions.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S