Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

TDC efter tre måneder med Tata TCS: Kollapsede systemer, massive it-fejl, for lange fejlretninger, defekte mobilsystemer, frustrerede medarbejdere og kunder, som venter forgæves.

Artikel top billede

Morten Bangsgaard, it-direktør hos TDC, beklager i en artikel på TDC's intranet massive it-fejl efter overgangen til Tata TCS.

Danmarks største teleselskab, TDC, oplever tre måneder efter leverandørskiftet til it-kæmpen Tata TCS massive it-problemer, der giver frustrerede medarbejdere og vrede kunder, som ikke kan benytte selvbetjeningsløsningerne og venter forgæves på teknikerbesøg.

Det afslører TDC i en intern artikel, som TDC har bragt på firmaets intranet, hvor tusinder af ansatte kan læse den.

For mange fejl

It-problemerne, der er opstået som følge af overdragelsen af over 400 it-systemer fra CSC til Tata TCS, har tilsyneladende ramt de fleste afkroge af gigantvirksomheden. Men der er ikke blot fejl, der er også mange flere end forventet.

"Jeg beklager meget, at de fleste i TDC i den seneste tid har oplevet langt flere fejl på it-systemerne end normalt. Vi var klar over, at man ikke kan overdrage mere end 400 it-systemer, uden at der ville opstå fejl. Men i øjeblikket oplever vi alt for mange," siger it-direktør Morten Bangsgaard i artiklen.

Samtidig tager det for langt tid for Tata TCS at rette de mange fejl, påpeger it-direktøren. Og det er der en god forklaring på.

"De store fejl bliver samtidig udfordret af længere fejlretningstider, fordi vores nye partner her i indkøringsperioden er ved at lære systemerne at kende i praksis," siger Morten Bangsgaard i artiklen.

Mailsystem nede i timer

Telekæmpen har hidtil ikke ønsket at fortælle meget om, hvordan TDC oplever overgangen til Tata TCS, som fra 1. april overtog it-kontrakter for milliarder af kroner efter at have smidt CSC på porten i en proces hvor mange ansatte har mistet deres job. 

Et eklatant nedbrud i virksomhedens mailsystem for nylig valgte TDC dog at kommentere.

Her lød forklaringen fra TDC's presseafdeling, at nedbruddet ikke havde noget at gøre med leverandørskiftet.

Men det havde det måske alligevel. For i den interne artikel på TDC's intranet står der følgende:

"[...] indkøringsperioden er ikke gået ubemærket hen blandt brugerne af systemerne. Mest synligt var det, da de fleste TDC'er næsten en hel arbejdsdag ikke kunne sende og modtage mail på grund af fejl i rettighedsstyringen til Outlook."

It-chefen kan i artiklen ikke fortælle medarbejderne, hvornår problemerne er løst. 

"Det er mange og komplekse it-systemer, som vi på kort tid har skullet overdrage fra en leverandør til en anden, men indlæringskurven er heldigvis stejl hos TCS, og jeg håber, vi snart har lagt de værste fejl bag os og får fejlretningstiderne ned igen," siger Morten Bangsgaard i den interne artikel.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra TDC.

Tata TSC har gennem firmaets danske PR-bureau meddelt, at virksomheden ikke kan kommentere sagen på på nuværende tidspunkt på grund af en tavshedsperiode op til frigivelsen af et regnkab senere på ugen.  

Læs også:
Mailsystem hos TDC helt i sort i flere timer

Plan: Bonus til fyrede TDC-folk for at oplære afløsere

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS