Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

TDC efter tre måneder med Tata TCS: Kollapsede systemer, massive it-fejl, for lange fejlretninger, defekte mobilsystemer, frustrerede medarbejdere og kunder, som venter forgæves.

Artikel top billede

Morten Bangsgaard, it-direktør hos TDC, beklager i en artikel på TDC's intranet massive it-fejl efter overgangen til Tata TCS.

Danmarks største teleselskab, TDC, oplever tre måneder efter leverandørskiftet til it-kæmpen Tata TCS massive it-problemer, der giver frustrerede medarbejdere og vrede kunder, som ikke kan benytte selvbetjeningsløsningerne og venter forgæves på teknikerbesøg.

Det afslører TDC i en intern artikel, som TDC har bragt på firmaets intranet, hvor tusinder af ansatte kan læse den.

For mange fejl

It-problemerne, der er opstået som følge af overdragelsen af over 400 it-systemer fra CSC til Tata TCS, har tilsyneladende ramt de fleste afkroge af gigantvirksomheden. Men der er ikke blot fejl, der er også mange flere end forventet.

"Jeg beklager meget, at de fleste i TDC i den seneste tid har oplevet langt flere fejl på it-systemerne end normalt. Vi var klar over, at man ikke kan overdrage mere end 400 it-systemer, uden at der ville opstå fejl. Men i øjeblikket oplever vi alt for mange," siger it-direktør Morten Bangsgaard i artiklen.

Samtidig tager det for langt tid for Tata TCS at rette de mange fejl, påpeger it-direktøren. Og det er der en god forklaring på.

"De store fejl bliver samtidig udfordret af længere fejlretningstider, fordi vores nye partner her i indkøringsperioden er ved at lære systemerne at kende i praksis," siger Morten Bangsgaard i artiklen.

Mailsystem nede i timer

Telekæmpen har hidtil ikke ønsket at fortælle meget om, hvordan TDC oplever overgangen til Tata TCS, som fra 1. april overtog it-kontrakter for milliarder af kroner efter at have smidt CSC på porten i en proces hvor mange ansatte har mistet deres job. 

Et eklatant nedbrud i virksomhedens mailsystem for nylig valgte TDC dog at kommentere.

Her lød forklaringen fra TDC's presseafdeling, at nedbruddet ikke havde noget at gøre med leverandørskiftet.

Men det havde det måske alligevel. For i den interne artikel på TDC's intranet står der følgende:

"[...] indkøringsperioden er ikke gået ubemærket hen blandt brugerne af systemerne. Mest synligt var det, da de fleste TDC'er næsten en hel arbejdsdag ikke kunne sende og modtage mail på grund af fejl i rettighedsstyringen til Outlook."

It-chefen kan i artiklen ikke fortælle medarbejderne, hvornår problemerne er løst. 

"Det er mange og komplekse it-systemer, som vi på kort tid har skullet overdrage fra en leverandør til en anden, men indlæringskurven er heldigvis stejl hos TCS, og jeg håber, vi snart har lagt de værste fejl bag os og får fejlretningstiderne ned igen," siger Morten Bangsgaard i den interne artikel.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra TDC.

Tata TSC har gennem firmaets danske PR-bureau meddelt, at virksomheden ikke kan kommentere sagen på på nuværende tidspunkt på grund af en tavshedsperiode op til frigivelsen af et regnkab senere på ugen.  

Læs også:
Mailsystem hos TDC helt i sort i flere timer

Plan: Bonus til fyrede TDC-folk for at oplære afløsere

Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S