Sådan arbejder staten på det mobile NemID

Den mobile NemID-løsning er alfa og omega, når det offentlige skal tilbyde hjemmesider som Skat.dk og Borger.dk på danskernes mobiltelefoner. Læs her, hvor langt den mobile løsning er kommet.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan sparer det offentlige kassen på webdesign

NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

I takt med, at danskerne bliver mere og mere mobile i adgangen til internettet, arbejder den offentlige sektor på at følge med trenden. 

Men når det kommer til store fuldfede sites som Borger.dk og Skat.dk, der er proppet med avanceret funktionalitet, har det offentlige endnu ikke fundet de vises sten.

Derfor kan danskerne ikke selvbetjene sig selv via mobilen på disse to hjemmesider.

"Når vi udvikler centrale løsninger til det offentlige, er det helt afgørende, at vi bevarer det høje sikkerhedsniveau, også når vi bevæger os ind på nye platforme, som det mobile univers. Vores største opgave lige nu er derfor at finde en løsning på at gøre NemID parat til de mobile platforme på en sikker måde," forklarer kontorchef Jens Krieger Røyen fra Finansministeriet.

""Hvis vi kan løse denne store udfordring, så har vi lagt grundstenen for det videre arbejde med at gøre de offentlige løsninger mere brugervenlige i forhold til mobile devices," fortsætter han.

Tilbage til tegnebrættet

Siden foråret har Digitaliseringsstyrelsen i parløb med leverandøren DanID arbejdet på at få stablet en mobil NemID-løsning på benene, der kan gøre alle offentlige hjemmesider til en del af det mobile internet.

De første forsøg viste, at den nuværende Java-baserede løsning ikke var sikker nok til at køre på de mobile platforme med et sikkerhedsniveau, der svarer til pc-løsningen.

Derfor måtte NemID-leverandøren, DanID, tilbage til tegnebrættet og igangsætte et projekt - et såkaldt proof of concept - der skal undersøge, om eksempelvis Javascript kan være med til at frigøre NemID fra Java-appletten og dermed gøre NemID brugbart på danskernes mobiltelefoner.

"Det forventes, at resultatet af dette proof of concept foreligger i fjerde kvartal. Hvis det tekniske proof of concept er succesfuldt, vil det i forlængelse heraf skulle besluttes, om en sådan videreudvikling af NemID skal igangsættes," forklarer Jens Krieger Røyen fra Finansministeriet.

Efter beslutning om en eventuel videreudvikling og selve udarbejdelsen af af NemID's mobile løsning, bliver det næppe muligt at nå være klar til brug "i slutningen af 2012", som Digitaliseringsstyrelsen ellers tidligere har lovet.

Venter på mobilt gennembrud

Hos DanID's moderselskab, Nets, er der ikke meget information at hente om udviklingen af proof of concept for det mobile NemID.

"Vi afventer med at fortælle om resultaterne til fjerde kvartal," oplyser Nets' kommunikationskonsulent Ulrik Marschall.

Hos Finansministeriet og i Digitaliseringsstyrelsen kan man ikke komme videre, før proof of concept fra DanID er klart.

Men Jens Krieger Røyen fra Finansministeriet fortæller, at staten er klar med en samlet handlingsplan på mobilområdet for NemID til private, når udspillet fra DanID er på plads.

"I kølvandet på dette vil naturligt følge en strategi for, hvordan vi fremover optimerer de offentlige løsninger til mobil brug," forklarer han.

I dag har Økonomi- og Indenrigsministeriet udarbejdet en skabelon, så offentlige hjemmesider kan blive født responsive.

Det vil sige, at hjemmesiderne tilpasser sig brugernes enheder lige meget, om man går på den offentlige hjemmeside via en pc, tablet eller smartphone. 

Derudover har Digitaliseringsstyrelsen udarbejdet en guide, der kan hjælpe det offentlige med at udvikle mobilstrategier og hjemmesider, der passer til en smartphone.

Vi må dog væbne os med tålmodighed, når det kommer til at tilgå de mere avancerede offentlige hjemmesider på mobiltelefonen.

Læs også:
Sådan sparer det offentlige kassen på webdesign

NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,