Humac: Vi er klar til at kæmpe mod Apple

Apple har åbnet sin første butik i Norden, men er Apple Stores mon også på vej ind på det danske marked?

Artikel top billede

Der kan være godt nyt på vej til danske Apple-aficionados, men dårligt nyt til de danske Apple-forhandlere.

Apples officielle Apple Stores ser nemlig ud til at rykke tættere og tættere på de danske kunder.

For knap to uger siden åbnede Nordens første Apple Store i indkøbscenteret Täby Spectrum i Stockholm, og ifølge rygter i de svenske medier vil Apple i løbet af efteråret åbne endnu en butik i Malmø-bydelen Hyllie.

Kun et par solide stenkast fra København.

Apple selv er tavs om, hvorvidt virksomheden også ønsker at etablere butikker på det danske marked.  

"Det har jeg ingen kommentar til," siger Apples danske landechef Peder Engrob, da ComON spørger, om Apple også ønsker at tage skridtet over Øresund. 

Humac: Apple har København på landkortet
Det vil i så fald være en udfordring for Apple-forhandlere som Humac og Eplehuset, der i sine danske detailbutikker giver forbrugerne en oplevelse, der på mange måder minder om den, man får i de officielle Apple-butikker. 

Men ikke desto mindre er det en situation, som Humac er forberedt på, fortæller Morten Bo Andersen, der er landechef for Humac i Danmark.  

"Vi har ingen informationer om, hvorvidt Apple er på vej til Danmark, men på den ene eller anden måde er København selvfølgelig på Apples landkort. Derfor er det naturligvis noget, vi forbereder os på," siger han. 

Han forklarer dog, at rygterne om Apples indtog på det skandinaviske marked har floreret, lige siden Apple tilbage i 2004 åbnede sin første europæiske butik i Regent Street i London.

160 km fra grænsen

Apple nærmede sig dog allerede det danske marked i 2009, da virksomheden åbnede en Apple Store i Hamburg. Blot 160 kilometer fra den danske grænse.

Men Humacs søsterkæde Re: Store er også til stede på det tyske marked, hvor der i dag er 10 officielle Apple-butikker.

Her hævder Morten Bo Andersen dog, at erfaringerne med at konkurrere mod de officielle Apple-butikker langt fra er frygtindgydende.  

"Her har det ikke været negativt for forhandlerne, at der er kommet Apple Stores. Vi mener, at det skyldes, at et stigende antal Apple-forhandlere er med til at gøre Apples produkter mere mainstream. Det betyder, at der i alt bliver solgt flere Apple-produker. Der bliver så at sige en større kage at tage af," siger han.

Sådan så det ud, da Apple tidligere på måneden åbnede sin første nordiske Apple Store:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S