Artikel top billede

Dansk softwarefirma: Derfor dropper vi patenter

Et dansk it-firma gider slet ikke bruge tid på softwarepatenter. Det er der helt specielle grunde til. Se dem her.

Det århusianske softwarefirma CLC Bio vil slet ikke bruge tid på at sikre sig via softwarepatenter.

Det forklarer selskabets administrerende direktør, Thomas Knudsen til Computerworld.

Kort fortalt mener direktøren, at koden bag dets software er så ekstremt kompliceret, at konkurrenterne ikke er i stand til at kopiere den.

Samtidig tvinger et patent virksomheden til at beskrive sin opfindelse og ultimativt offentliggøre den, og det er CLC bio heller ikke interesseret i," forklarer Thomas Knudsen.

"Ulempen ved et patent er som nævnt, at man bliver nødt til at offentliggøre sine metoder som en del af processen," siger han.

"Man må selvfølgelig ikke kopiere den patenterede kode, men i praksis er det meget nemt at lave et work-around på langt det meste software, således at det teknisk set ikke er en kopi, men noget andet software, der jo i givet fald ikke er patenteret," lyder rationalet videre.

Bruger tiden anderledes

Derudover er det vigtigt at være opmærksom på, at en patentansøgningsprocess er dyr, både i tid og i omkostninger, påpeger direktøren.

"Vores strategi er således at anvende disse ressourcer på at udvikle endnu mere software, endnu hurtigere, i stedet for at bruge dem på patentansøgninger," slutter han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere