Fiasko eller succes? Her står Windows 8 en måned efter lancering

ComputerViews: Windows 8 blev for en måned siden sendt på markedet som den største Microsoft-lancering i mange år. Kan man kalde det en succes? Eller en fiasko? Få svaret her.

Artikel top billede

(Foto: Jason DeCrow)

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Video og billeder: Storslået lancering af Windows 8

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

ComputerViews: Det er nu en måned siden, at Microsoft under stor bevågenhed fra hele it-verdenen lancerede sit nye Windows 8.

"Det, du har set og hørt, bør ikke efterlade nogen tvivl om, at Windows 8 smadrer opfattelser af, hvad en pc i virkeligheden er i dag. Vi har i sandhed genopfundet Windows og sparket gang i en ny æra for Microsoft og for vores kunder," sagde Steve Ballmer under den storslåede lancering i New York.

Der kan næppe herske nogen tvivl om, at ikke mindst de hårdt trængte pc-producenter har haft store forventninger til Windows 8, ligesom mange Windows-brugere har set frem til, at Microsoft kommer med et styresystem, der er velegnet til tablet-pc'er. 

Problemet har så bare været, at Microsoft med Windows 8 trods de gode intentioner ikke har virket helt overbevisende.

Eksempelvis har en design-guru kaldt Windows 8 en katastrofe, og undersøgelser har vist, at mange virksomheder giver en kold skulder til de nye Windows - og at der i hvert fald ikke er mange, der har travlt med at opgradere.

"Vi har ingen ambitioner om at være først og hurtigst med at implementere Windows 8 på vores pc'er, da vi ikke ser det som en revolution for vores forretning," har Legos teknologidirektør Esben Viskum forklaret til Computerworld.

Det var heller ikke det bedste signal, der blev sendt fra Microsoft, da manden med ansvaret for Windows 8, Steven Sinofsky, blot 14 dage efter lanceringen pludselig var fortid i selskabet.

Også positive tegn

Microsoft har dog også visse ting at glæde sig over.

For jo, der findes da virksomheder, som er klar til at satse på Windows 8 - eksempelvis Saxo Bank - og der har også været ros til det nye Windows for blandt andet den forbedrede sikkerhed.

Den største succes har dog nok været det store udvalg af nye hardware-produkter, der strømmer ud på markedet med Windows 8 og Windows RT. Det alene vil sikre styresystemet en betydelig succes, fordi tilstedeværelsen i butikkerne er så massiv.

Microsofts egen Surface-tablet har fået en rigtig fin modtagelse, mens andre Windows 8-produkter er blevet knap så positivt anmeldt. For forbrugerne og virksomhederne er det dog uanset hvad en klar fordel, at udvalget af så stort og mangfoldigt.

Det kan vi glæde os til

Der er også en del ting, der i de kommende måneder vil kunne give Microsoft medvind:

Eksempelvis må det forventes, at der kommer flere og flere apps til platformen, hvilket er en af de ting, der gør Windows 8 til andet og mere end blot endnu et Windows.

For danske erhvervsbrugere er der ikke mindst store forventninger til, når Surface kommer på markedet her i landet, fordi det kan være det iPad-alternativ, mange har savnet.

"Der er ingen tvivl om, at lige så snart Surface kommer, så er det i høj grad noget af det, vi vil kigge på til vores ansatte," har it-direktør Mikael Munck fra Saxo Bank eksempelvis forklarer.

Sådan går det med salget af Windows 8

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Video og billeder: Storslået lancering af Windows 8

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Her blot en måned efter lanceringen af Windows 8, er det naturligvis umuligt at konkludere, om Microsofts forsøg på at genopfinde pc-platformen er en succes eller ej.

Vi ved dog, at specielt virksomhederne ikke er så parate til at satse på Windows 8, som de var på Windows 7.

Forrester har spurgt 1.282 it-beslutningstagere i tredje kvartal i år om deres planer med Windows 8.

Windows 8 oplever omtrent halvdelen af den interesse fra it- beslutningstagerne, som Windows 7 så på samme tidspunkt, er en af konklusionerne.

Konkret svarer kun 24 procent af virksomhederne ja til, at de forventer at migrere til Windows 8, men ikke har specifikke planer på nuværende tidspunkt. I 2009 med Windows 7 var det 49 procent, der svarede ja til dette spørgsmål.

47 procent svarer, at de endnu ikke nogen holdning til Windows 8, fordi de endnu ikke har set nærmere på det. Med Windows 7 var det kun 27 procent, der havde det sådan.

Det er også interessant, at 10 procent svarer, at de har planer om at springe over Windows 8 og vente til den næste version. Det var kun en procent, der havde de tanker med Windows 7.

Skuffende slagstal - men hvor skuffende?

De første tal for udbredelsen af Windows 8 er nu så småt begyndt at vise sig i web-statistikkerne.

Net Applications opgørelse viser, at Windows 8 den 18. november havde en markedsandel på 1,19 procent. Det tal skal man dog næppe lægge for meget i, da det endnu er så tidligt i processen.

Til gengæld er det interessant, at Windows-bloggen Supersite for Windows citerer til en kilde fra Microsoft, der bekræfter, at salget af Windows 8 allerede er en del bagefter Microsofts egne, interne forventninger.

Vores kolleger på amerikanske Computerworld citerer også asiatiske kilder for, at salget er svagt.

Microsoft selv har endnu ikke meldt officielle tal ud om salget af det nye Windows.

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Video og billeder: Storslået lancering af Windows 8

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job