Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8

Windows 8 er klar til at indtage virksomhederne, men meget tyder på, at it-cheferne har tænkt sig at lurepasse fra sidelinjen i stedet for at gå i gang med opgraderingen.

Artikel top billede

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Microsofts nye Windows 8 rummer mange interessante nyheder, men det er ikke noget, der får it-cheferne rundt omkring i virksomhederne til at stå klar med pengepungen.

I stedet har it-cheferne været meget delte i forhold til Windows 8, ikke mindst fordi rigtig mange nu endelig har fået rullet Windows 7 ud i organisationen - og er fint tilfredse med det system.

Derfor er det nu et svært valg, om man i de kommende år skal satse på Windows 7 eller Windows 8, og det ser ud til, at Windows 8 indtil videre risikerer at blive taberen i det spil.

I hvert fald mener Gartner, at "90 procent af virksomhederne frem til 2015 vil undgå udrulning af Windows 8 i stor skala."

Ikke klar til Windows 8 endnu

Gartner skriver, at Microsoft var nødt til at foretage moderniseringen af Windows og nu vil forsøge at skubbe it-organisationer over på denne nye brugergrænseflade så hurtigt som muligt.

"Men de fleste virksomheder og deres betroede leverandører er ikke klar til denne forandring endnu, og Gartner forudser, at virksomhederne vil ønske at vente på mere stabilitet, før de går videre."

"Mens Microsoft som en teknologi-virksomhed kan forestage disse forandringer med en højere hastighed, så kan den største del af kundebasen ikke rykke så hurtigt. Markedet vil være tid om at modnes, og de fleste virksomheder vil sidde på sidelinjen indtil videre."

Som Computerworld har skrevet, tyder meget på, at også danske it-chefer er noget tilbageholdende med at kaste sig over Windows 8.

Holdningen til denne meget anderledes version af Microsofts styresystem er delte blandt de it-ansvarlige, og samtidig så er Windows 7 så godt et system, at man ikke ligefrem har travlt med en opgradering.

"Det bliver ikke lige nu. Vi er skiftet til Windows 7, og det er vi ganske godt tilfredse med det," lød det eksempelvis fra it-chef i DLG, Ole Victor Nielsen, da vi talte med ham.

Samtidig er der dog også dem, der mener, at Microsoft med Windows 8 har skabt et styresystem, der gør virksomhederne i stand til at favne fremtiden.

Eksempelvis har en Capgemini-rådgiver forklaret:

"Windows 8 fører dig så hurtigt som muligt hen til det, du har brug for, uden at genere dig med de underliggende mekanikker ... Det tager en frisk, fordomsfri tilgang til nutidens og fremtidens virksomheds-udfordringer, så man kan sætte pris på og udnytte potentialet i banebrydende teknologier."

Kender du til en dansk virksomhed, der er i gang med at rulle Windows 8 ud, så send os gerne en mail.

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S