Gratis kontorpakke får en solid kodeoverhaling

Open source-kontorpakken LibreOffice har åbnet motorhjelmen, hvor kodedrengene har skruet, regeret og gjort hovedrent.

Artikel top billede

Læs også:
LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

En ny version af den gratis kontopakker, LibreOffice, kommer den 9. februar i udgave 4.0.

De fleste kræfter er brugt bag kulisserne, så mange af ændringerne i forhold til version 3.6 er slet ikke til at få øje på.

"Den tekniske forklaring er, at arbejdet med at rydde op i kildekoden er afsluttet, hvilket betyder, at det fremover vil være meget mere overskueligt at arbejde med udviklingen. Et forhold som vil gøre det lettere for nye programmører at få overblik over de tusindvis af linjer kode," lyder det fra Leif Lodahl, der er den danske LibreOffice-repræsentant.

Poppet eller ej

Der er dog også kommet forbedringer til husarerne.

En af de synlige nyheder er eksempelvis muligheden for at dekorere værktøjslinjen med et baggrundsbillede.

"En funktion som mange synes er lidt for meget pop, men som andre mener er vigtig. Blandt virksomheder vil den første kommentar nok være, at den funktion skal fjernes, men det er også muligt at bruge virksomhedens logo som dekoration. Det mest positive, der er at sige om den funktion, er nok, at man jo kan undlade at bruge den," fortæller Leif Lodahl.

Blandt de funktioner, som er mest interessant for virksomheder, er muligheden for at benytte forskellige protokoller til integration med dokumentsystemer.

LibreOffice kan nu arbejde sammen med blandt andet SharePoint gennem CMIS-protokollen.

En anden nyhed er en række konkrete forbedringer i måden, LibreOffice læser og skriver Microsoft dokumenter.

I denne version var det også meningen, at det skulle være muligt at underskrive PDF-filer digitalt, med digital signatur.

Den funktion er dog trukket tilbage i sidste øjeblik, og forventes først at blive implementeret i version 4.1.

Et lille farvel til Java

Blandt de mindre synlige nyheder er processen med at slippe af med Java.

En af de mest brugte guider, nemlig brevfletningsguiden, er omskrevet til sproget Python.

"Umiddelbart er det ikke noget, som brugeren oplever, men på sigt vil det være lettere at lave forbedringer til funktionen. Desuden er PDF Import og Præsentationskonsollen ikke længere udvidelser, men en del af LibreOffice."

Der er også kommet en række nye funktioner i regnearksprogrammet, som nok mest er for specialister.

Det drejer sig blandt andet om meget specielle optionsberegninger.

Læs også:
LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S