LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

2011 var et godt år for kontorpakken LibreOffice, der netop har rundet 30 millioner brugere.

Artikel top billede

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Det er efterhånden en dekade siden, at open source-folket, i form af OpenOffice, sendte et alternativ til Microsofts kontorpakke ud til download på nettet.

I september 2010 valgte en stor del af udviklerne at bryde med Oracles udviklergruppe for at starte en ny gren af programmet, som man valgte at kalde LibreOffice.

Læs mere om bruddet her.

Siden da er det gået stærkt for LibreOffice, der har rundet et skarpt hjørne.

"Nu er vi oppe på 30 millioner brugere, hvoraf 18 millioner kører LibreOffice på Linux-computere," siger Italo Vignoli fra The Document Foundation, der står bag LibreOffice, til Computerworlds svenske søsterside.

Ligesom OpenOffice kan LibreOffice bruges på mange forskellige styresystemer, og programmet er blevet standard i de pakker, som rulles ud sammen med flere af de store Linux-store distributioner som Ubuntu, Fedora eller Linux Mint.

Danmark er langt nede på listen

Danmark ligger langt nede på listen, hvis man ser på det samlede antal downloads af LibreOffice, hvor vi placerer os omkring en 30. plads på den liste.

Det er naturligvis de store lande som Brasilien, USA, Tyskland og Frankrig, der ligger helt i top.

Korrigerer man for antallet af indbyggere, ser billedet dog noget anderledes ud. Her ligger vi nummer fem.

Cirka ni ud af 1.000 danskere har således hentet en version af LibreOffice.

Nyt samarbejde

Efter Oracle trak sig ud af OpenOffice, har Apache Software Foundation overtaget projektet.

Det har betydet, at der er igen er kommet et samarbejde mellem de to grene af kontorpakken.

En af begrundelserne for at bryde med OpenOffice og starte LibreOffice var nemlig, at Oracles dominans var alt for massiv.

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Læses lige nu

    Annonce

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S