LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

2011 var et godt år for kontorpakken LibreOffice, der netop har rundet 30 millioner brugere.

Artikel top billede

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Det er efterhånden en dekade siden, at open source-folket, i form af OpenOffice, sendte et alternativ til Microsofts kontorpakke ud til download på nettet.

I september 2010 valgte en stor del af udviklerne at bryde med Oracles udviklergruppe for at starte en ny gren af programmet, som man valgte at kalde LibreOffice.

Læs mere om bruddet her.

Siden da er det gået stærkt for LibreOffice, der har rundet et skarpt hjørne.

"Nu er vi oppe på 30 millioner brugere, hvoraf 18 millioner kører LibreOffice på Linux-computere," siger Italo Vignoli fra The Document Foundation, der står bag LibreOffice, til Computerworlds svenske søsterside.

Ligesom OpenOffice kan LibreOffice bruges på mange forskellige styresystemer, og programmet er blevet standard i de pakker, som rulles ud sammen med flere af de store Linux-store distributioner som Ubuntu, Fedora eller Linux Mint.

Danmark er langt nede på listen

Danmark ligger langt nede på listen, hvis man ser på det samlede antal downloads af LibreOffice, hvor vi placerer os omkring en 30. plads på den liste.

Det er naturligvis de store lande som Brasilien, USA, Tyskland og Frankrig, der ligger helt i top.

Korrigerer man for antallet af indbyggere, ser billedet dog noget anderledes ud. Her ligger vi nummer fem.

Cirka ni ud af 1.000 danskere har således hentet en version af LibreOffice.

Nyt samarbejde

Efter Oracle trak sig ud af OpenOffice, har Apache Software Foundation overtaget projektet.

Det har betydet, at der er igen er kommet et samarbejde mellem de to grene af kontorpakken.

En af begrundelserne for at bryde med OpenOffice og starte LibreOffice var nemlig, at Oracles dominans var alt for massiv.

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS