LibreOffice runder en solid milepæl i 2011

2011 var et godt år for kontorpakken LibreOffice, der netop har rundet 30 millioner brugere.

Artikel top billede

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Det er efterhånden en dekade siden, at open source-folket, i form af OpenOffice, sendte et alternativ til Microsofts kontorpakke ud til download på nettet.

I september 2010 valgte en stor del af udviklerne at bryde med Oracles udviklergruppe for at starte en ny gren af programmet, som man valgte at kalde LibreOffice.

Læs mere om bruddet her.

Siden da er det gået stærkt for LibreOffice, der har rundet et skarpt hjørne.

"Nu er vi oppe på 30 millioner brugere, hvoraf 18 millioner kører LibreOffice på Linux-computere," siger Italo Vignoli fra The Document Foundation, der står bag LibreOffice, til Computerworlds svenske søsterside.

Ligesom OpenOffice kan LibreOffice bruges på mange forskellige styresystemer, og programmet er blevet standard i de pakker, som rulles ud sammen med flere af de store Linux-store distributioner som Ubuntu, Fedora eller Linux Mint.

Danmark er langt nede på listen

Danmark ligger langt nede på listen, hvis man ser på det samlede antal downloads af LibreOffice, hvor vi placerer os omkring en 30. plads på den liste.

Det er naturligvis de store lande som Brasilien, USA, Tyskland og Frankrig, der ligger helt i top.

Korrigerer man for antallet af indbyggere, ser billedet dog noget anderledes ud. Her ligger vi nummer fem.

Cirka ni ud af 1.000 danskere har således hentet en version af LibreOffice.

Nyt samarbejde

Efter Oracle trak sig ud af OpenOffice, har Apache Software Foundation overtaget projektet.

Det har betydet, at der er igen er kommet et samarbejde mellem de to grene af kontorpakken.

En af begrundelserne for at bryde med OpenOffice og starte LibreOffice var nemlig, at Oracles dominans var alt for massiv.

Læs også:
Danskerne elsker LibreOffice

LibreOffice fylder ét år - sådan er det gået

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S