Vi tester iMessage, Skype og Google Talk: Her er den bedste tjeneste

Apple, Google og Microsoft vil alle gerne eje den mest bruge kommunikationsform i fremtiden. Vi tester iMessage, Skype og Google Talk for at finde ud af hvilken tjeneste, der er den bedste.

Artikel top billede

Diverse analytikere har travlt med forudsigelser om, at email nu er død, at chat er død eller at teleselskaber vil dø.

Vi har ikke så travlt med forudsigelserne, for erfaringerne med teknologi viser, at man ofte overvurderer en teknologi på kort sigt og undervurderer dens betydning på langt sigt.

Derfor er de tre store også i kamp inden for kommunikationstjenesterne, for hvem ville ikke gerne kunne eje den mest brugte kommunikationsform i fremtiden? Apple, Microsoft og Google vil i hvert fald gerne.

Apple har Facetime og iMessage

Facetime er en Skype-lignende tjeneste med mulighed for videokald.

Desværre er den primært lavet til at fungere mellem Apple-enheder (Macs og iOS), da Apple ikke har udgivet en udgave til Windows.

Det samme gør sig gældende med iMessage, som er en beskedtjeneste, der via de mobile iOS-enheder supplerer SMS-funktionen ved at sende beskederne via data-nettet til andre iOS-enheder.

Smart og enkelt og sparer dermed iPhone-brugere for lidt penge, hvis teleselskabet afregner pr. SMS.

- Dom: Facetime er ok, men begrænsningen i understøttelsen af ikke-Apple enheder gør, at Facetime ikke helt har slået igenem uden for Mac-kredse.

Microsofts Skype

Skypeer den nye Microsoft-standard efterhånden som Messenger er på vej på pension. Skype kombinerer chat, telefoni og videosamtaler - og gør det godt selv ved lav båndbredde.

Samtidig kan du få Skype til alle enheder uden undtagelse. Også på Android og iOS.

- Dom: Den bedste og mest alsidige klient. Leverer høj kvalitet selv ved lav båndbredde.

Google

Google Talk er produktet fra søgegiganten.

Det er ikke særligt udbredt i Danmark, men kommer integreret i Gmail (se ude i venstre side).

- Dom: Et af de Google-produkter, der lever en skjult tilværelse, men som der sikkert findes tilhængere af et sted derude.

Ser ikke ud til at Google vil arbejde for udbredelse, så vi har svært ved at se eksistensberettigelsen.

Læs i samme serie:

Vi tester OS X, Windows og Chrome: Her er det bedste styresystem

Vi tester Safari, IE og Chrome: Her er den bedste browser

Vi tester Windows, iOS og Android: Her er det bedste mobil-OS

Vi tester streaming og musik fra Apple, Google og Microsoft: Her er den bedste tjeneste

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job