Så meget tid bruger du i gennemsnit dagligt på din smartphone

Se her, hvor lang tid du som Android- og iPhone-bruger bruger om dagen på din telefon.

Artikel top billede

iPhone-ejere anvender deres smartphone meget mere end ejerne af Android-telefoner.

Sådan lyder konklusionen fra analysehuset Experian, der har kigget nærmere på sagen.

Ifølge Experian bruger iPhone-ejerne 53,06 procent mere tid på deres iPhone end Android-ejere.

Ifølge undersøgelsen spenderer den gennemsnitlige iPhone-bruger i gennemsnit en time og et kvarter om dagen med at kigge på skærmen på sin iPhone.

49 minutter om dagen

Den gennemsnitlige iPhone-bruger spenderer i gennemnsit 49 minutter med at kigge på sin smartphone-skærm.

Brugen af de to smartphone-typer adskiller sig imidlertid en del fra hinanden.

Android-telefoner anvendes nemlig langt mere til klassisk telefonsamtale end iPhone.

Ifølge undersøgelsen anvender Android-brugere nemlig 28 procent af deres 'smartphone-tid' på samtale, mens iPhone-brugere snakker i telefonen i 22 procent af den tid, som de i alt spenderer på telefonen.

Til gengæld er iPhone-brugere flittigere til at skrive sms-beskeder.

Android-brugerne spenderer 16 procent af den samlede telefontid på browse på internettet, men iPhone-brugerne bruger 12 procent af den samlede tid på internettet.

Dette kan ifølge undersøgelsen indikere, at brugerne i store træk foretrækker store skærme, hvis de for alvor skal browse på internettet.

Når det gælder mail, foto og sociale medier, ligger iPhone foran Android i anvendelse, hedder det.

Hverken iPhone eller Android anvendes i særligt omfang til at kigge på videoer eller til læsning. Begge områder udgør mindre end én procent af den samlede anvendte tid.

Læs også:

Computerworld-læserne: Denne smartphone vil vi købe næste gang

iPhone-brugernes store tilfredshed falder

Køb mobil på det helt rigtige tidspunkt og spar penge

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S