USA: Blankt nej til at forbyde import af iPhone

Regeringen lægger veto mod beslutning om at forbyde import af iPhone og iPad til USA.

Artikel top billede

USA's regering siger blankt nej til at forbyde import af en række Apple-produkter til USA. Det kan du læse mere om her: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Dermed afviser den amerikanske regering sin egen internationale handels-kommission, U.S. International Trade Commission, der for nylig besluttede at forbyde import af bestemte Apple-produkter til USA.

Begrundelsen er, at Apple-produkterne, der tæller ældre versioner af iPhone og iPad, krænker et Samsung-patent.

Den amerikanske regering mener imidlertid, at et import-forbud af de amerikanske udviklede produkter, som bygges i Kina, vil være imod 'offentlig interesse.'

Regeringen peger på, at den er bekymret over, at aktiv udnyttelse af de såkaldte standard-essentielle patenter (SEP'er) kan anvendes til at skade konkurrencen, og at den beslutning skal ses i dette lys.

Vigtigt element

"Licensiering af SEP'er et vigtig element af regeringens politik om at fremme innovation og økonomisk fremgang," lyder det fra den amerikanske regering.

Samsung og Apple har i lang tid kæmpet indædt mod hinanden med forskellige juridiske våben. De to selskaber beskylder således løbende hinanden for at krænke den anden parts patenter og rettigheder.

Samsung bedyrer i en udsendt meddelelse, at selskabet er 'skuffet' over beslutningen.

Selskabet mener, at den handels-kommissionens oprindelige beslutning 'korrekt vurderer,' at Samsung har forhandlet med Apple i god tro, men at Apple ikke er indstillet på at købe en licens, hedder det fra selskabet.

Samsung anmeldte Apple til den amerikanske internationale handels-kommission for næsten to år siden.

Læs også: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S