Chok: USA forbyder iPhone 4 - må ikke komme ind i landet

Overraskende dom forbyder Apple at importere iPhone 4 til USA fra samlefabrikkerne i Kina. Forbuddet vil kunne ramme Apple hårdt.

Artikel top billede

Apple risikerer at miste milliarder af kroner på et helt nyt forbud mod salg af iPhone 4 og en række øvrige ældre modeller af iPhone. Forbuddet vækker opsigt i telebranchen.

Forbuddet er blevet udstedt af den amerikanske handelskommission - U.S. International Trade Commission eller ITC - som fastslår, at både iPhone 4 og 3G-udgaven af iPad 2 krænker et Samsung-patent.

Det drejer sig om et patent på en teknologi, der er grundlæggende for 3G-standarden.

Patentet hedder US Patent 7.706.348, og det kan du læse mere om her.

Derfor har ICT forbudt import af de pågældende iPhone-modeller til det amerikanske marked fra Kina, hvor telefonerne bliver produceret.

Forbuddet træder dog først i kraft om 60 dage. Det er fortsat muligt, at dels en særlig appel-domstol, dels den amerikanske regering vil annullere forbuddet.

Ifølge nyhedsbureauet AP har den amerikanske præsident, Barack Obama, tidligere været kritisk over for netop denne type forbud.

Kan ramme Apple hårdt

Analytiker Peter Misek fra analysehuset Noted Jefferies vurderer over for Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at et forbud kan ramme Apple hårdt.

Bliver det ikke annulleret, kan det koste Apple salg af to til tre millioner telefoner per kvartal - i hvert fald indtil selskabet er klar med rettede, nye udgaver af iPhone, hvilket kan ske engang i løbet af efteråret, hvor de gamle modeller vil glide ud, mener han.

"Til efteråret forventer vi, at iPhone 4S bliver entry-level modellen, og så vil problemet være løst. Men det vil kunne ramme Apple hårdt, hvis selskabet allerede nu skal fjerne iPhone 4 fra hylderne og sænke priserne på iPhone 4S," siger han.

Peter Misek vurderer, at det er sandsynligt, at forbuddet vil blive annulleret af højere myndigheder.

Det skyldes, at det pågældende patent er et standard-patent, som er nødvendigt for at leve op til nogle grundlæggende tekniske standarder.

Derfor skal det også licensieres under 'retfærdige betingelser,' hvilket kan være grundlag for et indgreb, mener han.

Apple og Samsung har i årevis bekæmpet hinanden ved diverse domstole med beskyldninger om patent-krænkelser og med krav om forbud og lignende. Det kan du blandt andet læse mere om her.

Selve modellen med at sagsøge hinanden og klage til myndigheder, EU og andre dømmende instanser er da også forlængst blevet en del af standardrepertoiret for de store selskaber. Det kan du læse mere om her.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemudvikler (frontend)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S