Lancering: Microsoft prøver igen med spritny Surface 2

60 procent mere batterilevetid, ny processor, fede tastaturer, en ny version af Windows og en ny skærm skal lokke kunderne til. Se de komplette specifikationer og priser for Surface 2 og Surface 2 RT her.

Artikel top billede

Når Microsoft selv skal beskrive de nye maskiner, er det ordene stærkere, hurtigere, tyndere og lettere, der går igen:

For Microsoft udvider nu Surface-familien med nye versioner af Surface og Surface Pro.

De nye maskiner er klar i danske butikker allerede den 22. oktober - sammen med nyt tilbehør og den nye version af Windows 8 kaldet 8.1, som lanceres et par dage før.

Computerworld anmeldte både Surface og Surface Pro, da de kom frem for blot 6 måneder siden, og mens vi ikke rigtigt kan se pointen med Surface RT med Windows RT (se hvorfor her), er vi faktisk ret begejstrede for Surface Pro - som er en af de eneste produktivitets-orienterede tablets på markedet. Og heldigvis ser den ud til at blive endnu bedre.

Surface 2 Pro har, som forventet, fået ny Intel i5 processor fra Haswell-serien.

Den processor-familie har siden lanceringen leveret imponerende forbedringer i batterilevetiden i andre bærbare computere - og Surface 2 Pro ser ud til at opleve samme forbedring. Op til 60 procent mere batterilevetid lover Microsoft selv - og lidt hovedregning betyder, at udviklingen vil gå fra Surface Pro's 4-5 timer til 6-8 timer.

Det er godt nyt, for 4-5 timers batterilevetid ved moderat brug er for lidt til en moderne mobil enhed som Surface-serien.

Surface RT med ny skærm

Surface 2 RT's opgradering består af et hop fra Tegra 3 til Tegra 4 processor. Men mest spændende er, at skærmen nu er på 1.920 x 1080 pixels, hvilket er en væsentlig forbedring fra den forrige models lave opløsning.

Batterilevetiden i RT-versionen er ifølge Microsoft op til 10 timer. Ligesom forgængeren kommer RT fortsat med Microsoft Office 2013 inklusive Outlook RT.

Med Surface Pro 2 skruer Microsoft samtidig op for den indbyggede hukommelse og præsenterer to nye modeller med kapacitet på henholdsvis 256 GB og 512 GB (sidstnævnte kommer dog først i Danmark senere), som begge leveres med 8 GB RAM.

Nyt tilbehør gør Surface mere praktisk

Surface 2 og Surface Pro 2 bliver lanceret sammen med en ny familie af opdateret tilbehør, blandt andet det ventede Power Cover, som indeholder et ekstra batteri.

Alt i alt kommer der en del nyt tilbehør til Surface-serien:

Touch Cover 2
: Tastaturet til Surface 2 og Surface Pro 2, der samtidig fungerer som beskyttelsescover, er blevet både tyndere og lettere end det originale Touch Cover. Coverets tykkelse på kun 2,75 mm giver sammen med et nyt baggrundslys i tasterne endnu bedre læsbarhed. Touch Cover 2 fås til vejledende pris fra 949,- kroner.

Type Cover 2: Type Cover 2 har det samme tynde, lette design som det originale Type Cover, men er nu også baggrundsbelyst og bliver tilgængeligt i lilla og sort. Type Cover 2 er mere hårdfør og designet til at give en bedre og mere lydløs tasteoplevelse. Type Cover 2 fås til vejledende pris fra 1.029 kroner.

Power Cover: Power Cover giver den samme gode tasteoplevelse, som du får med Type Cover og forlænger samtidig batteritiden med op til 50 procent på både Surface 2, Surface Pro og Surface Pro 2. Power Cover bliver tilgængelig i starten af 2014.

Dockingstation til Surface Pro: Dockingstationen til Surface Pro gør dig i stand til at koble Surface Pro og Surface Pro 2 til dine eksterne pc-enheder i et enkelt trin, der lader dig gå fra laptop til desktop på et øjeblik.

Når Surface Pro og Surface Pro 2 er docket, kan de kobles til en ekstern skærm, ethernet, højttalere eller strømforsyning. Tilslutningen sker gennem dockens USB 3.0-port eller de tre USB USB 2.0-porte. Dockingstationen til Surface Pro bliver tilgængelig i starten af 2014 til en vejledende pris fra 1.579,- kroner.

Priser og tilgængelighed

Surface 2 og Surface Pro 2 kan købes online via Microsoft Store og i butikker landet over, herunder hos ComputerCity, Elgiganten, Expert og FONA fra den 22. oktober 2013. 

Vejledende udsalgspriser fra Microsoft:
Surface 2, 32 GB: 3.399,- kroner
Surface 2, 64 GB: 4.199,- kroner
Surface Pro 2, 64 GB (4 GB RAM): 6.999,- kroner
Surface Pro 2, 128 GB (4 GB RAM): 7.799,- kroner
Surface Pro 2, 265 GB (8 GB RAM): 10.099,- kroner
Surface Pro 2, 512 GB (8GB RAM): 14.099,- kroner (introduceres i Danmark senere)

Danske brugere kan forudbestille Surface 2 og Surface Pro 2 fra den 24. september fra kl. 14, enten online i Microsoft Store eller i udvalgte butikker landet over, herunder hos ComputerCity, Elgiganten, Expert og FONA.

Læs også: Computerworlds test af Surface Pro

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job