Nye dokumenter afslører: Pengene vælter ud af Twitter

Pengene vælter ud af Twitter. Se her, hvor meget selskabet taber.

Artikel top billede

Forventningerne har været der i lang tid, og nu bliver de indfriet: Twitter har omsider sat gang i processen, der skal føre til en børsnotering af selskabet, som du kan læse mere om her.

Det er sket med indleveringen af en række nøgletal og dokumenter til de amerikanske myndigheder.

Tallene afslører et firma med meget kraftig vækst, der samtidig er et buldrende hul i jorden, som pengene vælter ud af.

Twitter har således haft meget store underskud i de seneste tre år, mens omsætningen til gengæld er steget ganske kraftigt.

Omsætter for 1,7 milliarder kroner

Ifølge dokumenterne landede Twitter sidste år en omsætning på 1,7 milliarder kroner - næsten tre gange mere end omsætningen i 2011.

Til gengæld fik selskabet sidste år et underskud på 433 millioner kroner. I 2011 fik selskabet et underskud på 702 millioner kroner.

Twitter håber, at børsnoteringen kan rejse op mod en milliard dollar - 5,5 milliarder kroner - i kontanter, hvilket vil gøre noteringen til den største inden for sociale tjenester, siden Facebook blev børsnoteret sidste år.

Du kan læse mere om Facebooks børsnotering her.

Pengene vil Twitter investere i udvikling og opkøb af andre firmaer, hedder det.

I dokumenterne fremgår det også, at 75 procent af Twitters gennemsnitlige antal aktive brugere bruger en mobil enhed til at besøge tjenesten.

Mere end 65 procent af selskabets omsætning kommer fra annoncering på mobile enheder.

Ifølge papirerne har Twitter i dag 218 millioner aktive brugere. Sidste år havde tjenesten 151 millioner brugere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job