Stort dansk EPJ-system ramt af totalt nedbrud

Dansk region mister adgang til tusindvis af patientjournaler efter kæmpenedbrud, hvor den ene nødfunktion efter den anden har svigtet.

Artikel top billede

Sygehusene i Region Midtjylland har i en stor del af weekenden stået helt uden adgang til de elektroniske patientjournaler, efter at hele regionens EPJ-system gik ned med et brag lørdag ved 18-tiden.

Det betød, at regionens læger og sygeplejersker og andre pludselig ikke kunne få adgang til patientjournalerne, der anvendes til at holde styr på patienternes historik og behandling.

Nedbruddet førte til, at læger og sygeplejersker i stedet begyndt at skrive journaler i hånden.

Strømsvigt fik konsekvenser

Det langvarige nedbrud begyndte ifølge en række interne statusmeldinger, som Computerworld er i besiddelse af, da regionens driftscenter i Holstebro blev ramt af et strømsvigt i store dele af Holstebro Midtby lørdag.

Driftcenteret er udstyret med en nødgenerator, men den virkede ikke, og derfor trådte den ekstra, batteribaserede strøm-backup - den såkaldte UPS (Uninterruptible Power Supply) - til.

UPS-batteriet rummede imidlertid kun strøm til at drifte datacenteret med servere, SAN og netværksudstyr i 27 minutter. Og strømmen i Holstebro kom først tilbage efter 31 minutter.

Efter de fire minutter uden strøm kunne regionens core-infrastruktur ikke komme ordentligt i gang. Det skete først efter 3,5 timer.

Og da regionens it-folk omsider havde fået gang i core-switchene, virkede EPJ-serverne ikke ordentligt.

Nød-foranstaltninger virkede ikke

Regionens it-folk fik først humpet dele af EPJ-systemet i gang ved 01.30-tiden natten mellem lørdag og søndag - dog med begrænset funktionalitet.

Blandt andet kunne systemet det meste af søndagen ikke registrere indlæggelser og udskrivninger af patienter korrekt, ligesom systemet ikke kunne håndtere henvisninger, elektroniske recepter og flere andre ting.

Ifølge Computerworlds oplysninger var systemet først oppe at køre med alle funktioner sent søndag aften.

Heller ikke dette nødsystem virkede

Read-only virkede ikke

Regionens EPJ-system, MidtEPJ, er udstyret med en skrabet såkaldt read-only-version, der hedder Opslags-EPJ, som kan tages i brug i nødstilfælde.

De to systemer driftes asynkront fra to datacentre - det nedbrudsramte i Holstebro samt et datacenter i Skejby ved Århus.

Systemet er bygget, så de to datacentre på skift drifter de to systemer, så man undgår at stå helt uden adgang, selv om det ene datacenter går ned.

Lørdag kunne regionens it-afdeling imidlertid heller ikke få ordentligt gang i Opslags-EPJ, og den ferieramte it-afdeling turde ikke at tvinge hele driften af EPJ-systemet over på Århus-serveren.

Det skyldtes ifølge Computerworlds oplysninger frygt for datatab, da de to server-centre ikke kører synkront.

Det betød, at regionens læger stod helt uden adgang til patientjournalerne.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Region Midtjyllands it-chef, Peter Bruun Nielsen.

Læs også: Region efter gigantisk EPJ-nedbrud: Helt uacceptabelt

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec