Så populær er Netflix: Tæsker konkurrenter og danske tv-kanaler

Netflix har fuldkommen knust konkurrenterne, og streamingtjenesten er endda mere populær end flere danske tv-kanaler. Se her hvem der får tæsk.

Artikel top billede

I efteråret 2012 blev den store streamingkamp indledt, da Netflix sammen med HBO Nordic iførte sig boksehandsker og stormede ind på det danske marked.

Nu skulle de indgroede tv-vaner ændres, og de amerikanske tjenester tørnede sammen med nystartede YouBio fra YouSee og etablerede ViaPlay fra ViaSat.

I dag er der ingen tvivl om, hvem der kan række armene mod himlen, og hvem som ligger knust tilbage på kanvassen med blodnæse og blå øjne.

Netflix har nemlig knockoutet alle modstandere og indtager en suveræn førsteplads, når det gælder om at være danskernes foretrukne streamingtjeneste.

Ifølge en rapport fra DR Medieforskning har 19 procent af de danske hjem i dag et abonnement på den amerikanske tjeneste.

Med andre ord er der omkring 450.000 husstande, som streamer film og tv-serier som "Breaking Bad" og "House of Cards".

Netflix' værste konkurrent er i øjeblikket ViaPlay, som seks procent benytter sig af.

YouBio følger efter med blot tre procent, mens HBO Nordic næsten ikke er til at få øje på. Kun en procent af de danske hjem benytter denne tjeneste, som ellers var yderst selvsikker før lanceringen i 2012.

Her blev det meldt ud, at tjenesten ville virke på de fleste online-platforme lige fra smartv til spilbokse og smartphones.

Men flere forsinkelser, tekniske koks og en nonchalant pr-strategi resulterede i, at HBO Nordic blev mødt af rasende og frustrerede brugere, der havde store forventninger, som på ingen måde blev indfriet.

Tallene fra DR Medieforskning afslører, at interessen for HBO Nordic er forsvundet, og der ikke bliver kastet mange penge efter abonnementer.

Modsat gik Netflix' introduktion på de danske marked stort set uden problemer, og allerede fra dag et virkede tjenesten på en lang række af det udstyr, som allerede var i hjemmene lige fra tablet-pc'er til mobiler og konsoller.

Større end TV 2 News og Kanal 5

Rapporten fra DR Medieforskning viser også, at Netflix - målt på seerminutter - er den sjette mest sete tv-kanal i Danmark.

Den er blandt andet mere populær end TV 2 News og Kanal 5, mens Netflix ikke kan slå mastodonter som DR og TV 2.

Alligevel er det overraskende, at streamingtjenesten er så populær efter blot lidt over et år i Danmark:

"Netflix' udbredelse er bemærkelsesværdig i betragtning af, at hver enkelt husstand skal tage stilling til, om man vil betale for tjenesten. De fleste traditionelle tv-kanaler er godt hjulpet af at indgå i de store distributørers tv-pakker og kan da også ses i langt flere husstande," står der i rapporten.

DR Medieforskning konkluderer desuden, at Netflix' voldsomme vækst det seneste år er ved at tage af, og at den nu foregår i et mere moderat tempo.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S