Så populær er Netflix: Tæsker konkurrenter og danske tv-kanaler

Netflix har fuldkommen knust konkurrenterne, og streamingtjenesten er endda mere populær end flere danske tv-kanaler. Se her hvem der får tæsk.

Artikel top billede

I efteråret 2012 blev den store streamingkamp indledt, da Netflix sammen med HBO Nordic iførte sig boksehandsker og stormede ind på det danske marked.

Nu skulle de indgroede tv-vaner ændres, og de amerikanske tjenester tørnede sammen med nystartede YouBio fra YouSee og etablerede ViaPlay fra ViaSat.

I dag er der ingen tvivl om, hvem der kan række armene mod himlen, og hvem som ligger knust tilbage på kanvassen med blodnæse og blå øjne.

Netflix har nemlig knockoutet alle modstandere og indtager en suveræn førsteplads, når det gælder om at være danskernes foretrukne streamingtjeneste.

Ifølge en rapport fra DR Medieforskning har 19 procent af de danske hjem i dag et abonnement på den amerikanske tjeneste.

Med andre ord er der omkring 450.000 husstande, som streamer film og tv-serier som "Breaking Bad" og "House of Cards".

Netflix' værste konkurrent er i øjeblikket ViaPlay, som seks procent benytter sig af.

YouBio følger efter med blot tre procent, mens HBO Nordic næsten ikke er til at få øje på. Kun en procent af de danske hjem benytter denne tjeneste, som ellers var yderst selvsikker før lanceringen i 2012.

Her blev det meldt ud, at tjenesten ville virke på de fleste online-platforme lige fra smartv til spilbokse og smartphones.

Men flere forsinkelser, tekniske koks og en nonchalant pr-strategi resulterede i, at HBO Nordic blev mødt af rasende og frustrerede brugere, der havde store forventninger, som på ingen måde blev indfriet.

Tallene fra DR Medieforskning afslører, at interessen for HBO Nordic er forsvundet, og der ikke bliver kastet mange penge efter abonnementer.

Modsat gik Netflix' introduktion på de danske marked stort set uden problemer, og allerede fra dag et virkede tjenesten på en lang række af det udstyr, som allerede var i hjemmene lige fra tablet-pc'er til mobiler og konsoller.

Større end TV 2 News og Kanal 5

Rapporten fra DR Medieforskning viser også, at Netflix - målt på seerminutter - er den sjette mest sete tv-kanal i Danmark.

Den er blandt andet mere populær end TV 2 News og Kanal 5, mens Netflix ikke kan slå mastodonter som DR og TV 2.

Alligevel er det overraskende, at streamingtjenesten er så populær efter blot lidt over et år i Danmark:

"Netflix' udbredelse er bemærkelsesværdig i betragtning af, at hver enkelt husstand skal tage stilling til, om man vil betale for tjenesten. De fleste traditionelle tv-kanaler er godt hjulpet af at indgå i de store distributørers tv-pakker og kan da også ses i langt flere husstande," står der i rapporten.

DR Medieforskning konkluderer desuden, at Netflix' voldsomme vækst det seneste år er ved at tage af, og at den nu foregår i et mere moderat tempo.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S