Her er prisen for at se tv-serier hos HBO

Den amerikanske tv-gigant vil fra oktober tilbyde danskerne ubegrænset adgang til de nyeste serier.

Artikel top billede

"Under ti euro (cirka 75 kroner)". Sådan bliver prisen for fuld adgang til HBO, når selskabet fra midten af oktober går i luften i Danmark og de tre øvrige nordiske lande.

Som noget unikt får danskere, nordmænd, svenskere og finner online adgang til hele indholdet, mens HBO's kunder i andre dele af verden - og ikke mindst hjemlandet USA - kun får fuld adgang gennem et forholdsvist kostbart kabeltv-abonnement.

Dermed bliver det langt billigere for danskerne end for amerikanere at følge de seneste sværdslag i serien Game of Thrones.

HBO vil tilbyde sit indhold på de fleste online-platforme, lige fra smartv, til spilbokse og smartphones.

HBO-tilbuddet er dels en såkaldt lineær tv-kanal, som skal tilbydes gennem en partner, dels onlineadgangen, som bliver on-demand-adgang til HBOs katalog af serier og udsendelser.

I tillæg til tv-serier og udsendelser vil HBO tilbyde filmleje. Her skal man betale en endnu ikke offentliggjort leje for at se DVD-premiere-film.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job