Nyt super-batteri kører på sukker

Forskere har udviklet et superbatteri, der kan drive en smartphone, med sukker som næringskilde.

Artikel top billede

Sukker er ren energi for kroppen, og i fremtiden kan det også blive energikilde til din mobiltelefon eller din bærbare computer.

Forskere på det amerikanske teknologi-universitet Virginia Tech har nemlig udviklet et batteri, der bliver drevet af sukker.

Med tiden og lidt held vil det kunne føre til små, genopfyldelige, billige og nedbrydelige batterier med en lang række anvendelsesmuligheder, mener forskerne.

Der er tidligere blevet udviklet sukker-drevne batterier. Men de har udviklet langt mindre strøm i kortere tid end denne nye type, mener forskerne.

Ifølge professor Percival Zhang fra forskerholdet vil holdets sukker-batteri kunne være klar til markedet i løbet af tre år.

Han siger til Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste, at sukker fra naturens side er det perfekte materiale til at lagre energi.

"Så det er helt oplagt, at vi forsøger at udnytte denne naturlige energi-ressource til på en miljøvenlig måde at producere et batteri," siger han.

Mange projekter i gang

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der for tiden stort fokus på udviklingen af miljøvenlige batterier.

Blandt andet etablerede det amerikanske energi-ministerium for godt et år siden en fem-årig støttepulje på omkring en halv milliard kroner.

Det skete med det formål at anspore forskere til at udvikle metoder til at forlænge batteriers levetid.

Andre forskere har bygget et fleksibelt carbon-batteri, mens britiske forskere har udviklet en metode, hvormed eksempelvis robotter kan blive drevet af urin.

Det kan du læse mere om her: Forskere: Fremtidens robotter kan køre på urin.

Sukker-batteriet udnytter sukkeret til at producere energi på nogenlunde samme måde som i en brændselscelle.

I sukkerbatterierne vil kombinationen af maltrodextrinen i sukkeret og luft udvikle strøm, hedder det.

I batteriet anvendes billige enzymer til katalysen fremfor det meget dyrere platin, der typisk anvendes i konventionelle batterier.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job