Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Se om din iPhone, iPad eller Mac kan køre de nye styresystemer.

Artikel top billede

Mange Apple-brugere ser sandsynligvis frem til at få et nyt styresystem på deres iPhone, iPad eller Mac.

På en Apple-konference mandag varslede selskabet, at der er nye versioner på vej af det mobile styresystem iOS og OS X-styresystemet til Mac-computere. 

Men før du som Apple-bruger begynder at glæde dig for meget, bør du måske undersøge, om dine Apple-enheder overhovedet er kompatible med de nye styresystemer iOS 8 og OS X Yosemite.

Har du de nyeste Apple-enheder, har du naturligvis intet at frygte.

Anderledes ser det ud for folk, der har den nu fire år gamle, men stadigvæk ganske populære iPhone 4. Den vil ikke kunne opgraderes fra iOS 7 til iOS 8. Det samme gælder i sagens natur for ældre modeller som iPhone 3GS og 3G, som heller ikke understøttede det seneste styresystem, iOS 7.

Derfor undersøttes iPhone 4 ikke

Til gengæld vil det være muligt at opgradere en iPad 2, der blot blev lanceret et halvt år senere end iPhone 4.

Forklaringen på det skal formodentligt findes under enhedernes motorhjelm, hvor iPhone 4 er udstyret med Apples A4-processor, der også sad i den første iPad. Derimod er iPad 2 udstyret med den betydeligt hurtigere A5-processor, der også sidder i iPhone 4S.

Der er dog næppe heller tvivl om, at Apple gerne ser, at de mange millioner iPhone 4-brugere opgraderer deres enheder til en nyere model, og her kan manglende understøttelse af det seneste styresystem være et af de argumenter, der får dem til at hive pungen op af lommen. 

Nyt styresystem virker med gamle Macs

Det nye styresystem til Apples Mac-computere, Yosemite, ser til gengæld ud til at blive tilgængelig for et relativt bredt udvalg af Mac'er. 

Her oplyser Apple, at i hvert fald demo-udgaven af Yosemite kan afvikles på op til seks år gamle Macs. Dog må ejere af ældre udgaver af de efterhånden ikoniske hvide MacBooks dog forberede sig på, at de næppe får glæde af Yosemite. 

Til gengæld vil eksempelvis iMacs og MacBook Pro-computere fra 2007 samt de første aluminium MacBook fra 2008 være kompatible med Yosemite.

Læs også: 

Her er Apples nyheder: Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre 

Testet i seks måneder: Derfor er Mavericks det perfekte OS 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S