Artikel top billede

Microsoft lapper 57 huller i Internet Explorer

To store software-selskaber udsender en stribe sikkerhedslapper, der skal lukke kritiske sikkerhedshuller.

Traditionen tro har it-selskabet Microsoft udsendt sine sikkerhedslapper til sine kunder den anden tirsdag i måneden, og denne gang er der syv opdateringer at holde øje med.

I juni-opdateringen er der to kritiske opdateringer, der hidrører henholdsvis Internet Explorer og en grafikkomponent, der har berøringsflade med Windows, Office-pakken og Lync.

Alene opdateringen til Internet Explorer lapper ikke færre end 57 fejl i browseren, der engang var verdens mest udbredte.

Det oplyser sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en informationsmail.

Her skriver sikkerhedsselskabet, at de kritiske huller kan bruges til at fjernafvikle kode, hvis du er kommet til at klikke på et ondsindet link eller åbner en særligt udformet fil.

Du kan læse mere om sikkerhedsopdateringerne fra Microsoft på selskabets sikkerhedsside.

Flere huller i Flash

Også software-selskabet Adobe har været ude med det store lappegrej til især Flash, hvor der er opdaget flere kritiske sårbarheder, som kan bruges i klassiske drive-by-angreb, fortæller CSIS Security Group.

"Opdateringerne er relateret til følgende CVE-IDs: CVE-2014-0531, CVE-2014-0532, CVE-2014-0533, CVE-2014-0534, CVE-2014-0535, CVE-2014-0536 og henvender sig til alle platforme som understøttes af Adobe Flash Player," lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Samtidig går advarslen på, at alle ældre versioner af Flash er sårbare, og derfor er det vigtigt, at alle Windows- og Mac-brugere opgraderer til Flash Player version 14.0.0.125.

For Linux-installationerne gælder det, at de skal opdatere deres Flash Player til version 11.2.202.378.

Du kan finde mere information om Flash-sikkerhedsopdateringerne på Adobes sikkerhedssite.

Læs også: 
Disse ni angreb skal du beskytte imod




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere