Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nye fyringer: KMD brænder fingrene på svensk satsning

Efter milliontab trækker den danske it-koncern følehornene til sig og opgiver sin satsning på at sælge økonomisystemer til offentlige kunder i Sverige. 35 ansatte fyres.

KMD opgiver sin satsning på at eksportere økonomisystemet Opus til det det svenske marked. Det koster ifølge Computerworlds svenske søstermedie it24 jobbet for 35 ansatte i koncernens svenske afdeling.

De svenske fyringer kommer, efter at KMD tidligere i denne uge satte navne på mere end 100 fyresedler i sin danske forretning.

"Vores indsats som leverandør af økonomistyringssystemer til det offentlige i Sverige har desværre ikke givet det ønskede fodfæste i markedet. Derfor har KMD valgt at nedlægge den del af forretningen," siger marketing- og kommunikationsdirektør Morten Langager i en kommentar til lukningen.

Den forretningsmæssige retræte betyder blandt andet, at KMD har opsagt et samarbejde med det svenske Ekonomistyrningsverket med den begrundelse at indtjeningen på ordren var for ringe.

KMD vil ikke oplyse, hvor mange penge man har tabt på sit svenske eventyr, men ifølge Computerworlds oplysninger løber tabet op i mere end 20 millioner kroner. KMD's svenske datterselskab kom ud af 2013 med et underskud på, hvad der svarer til 13 millioner danske kroner.

KMD startede sin satsning på økonomisystemer tilbage i 2010, hvor planerne lød på at opbygge en forretning med op mod 100 medarbejdere. Men offensiven i nabolandet har altså slået fejl, og for et halvt år skiftede KMD ifølge it24 ud på posten som svensk landechef.

Morten Langager understreger dog overfor Computerworld, at KMD fortsat har ambitioner om at drive forretning øst for Øresund med fokus på outsourcing af it-drift og salg og vedligeholdelse af software.

Læs også:

KMD-fyringer gennemført: Sådan ramte de organisationen

Så meget er antallet af KMD-ansatte faldet på fem år




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere