Aftale på plads: Disse fire it-områder skal løfte væksten i hele Danmark

Christiansborgs politikere har vedtaget fire punkter inden for it og teleområdet, der skal løfte Danmarks vækst betydeligt i de kommende år. Læs her, hvad du kan forvente på it-vækstfronten.

Artikel top billede

SR-Regeringen har sammen med de øvrige partier på Christiansborg forhandlet en stor it- og tele-aftale på plads, der skal bidrage til væksten i hele Danmark.

I planen fremgår det, at væksten i it- og telebranchen med 80.000 ansatte og en omsætning på 173 milliarder kroner skal smitte af på resten af erhvervslivet.

"Danmark har et relativt stærkt udgangspunkt for at udnytte de nye digitale muligheder, hvilket senest blev afspejlet ved Danmarks topplacering i EU's digitale landeindeks," lyder det indledningsvist i aftalen om it-vækstplanen i Danmark.

Planen kommer godt et år efter, at Computerworld kunne afsløre de første dybe spadestik i et udkast med et væld af vækst-forslag, som nu destilleret ned til fire konkrete områder, der skal sikre den digitale vækst. 

De fire punkter

Første punkt i aftalen er åbningen af 700 MHz-frekvensbåndet til mobiltelefoni i 2020, hvor der senest i 2019 skal afholdes auktioner med henblik på at få skudt mobil- og internettet ud over hele det ganske land.

Målgruppen for 700 MHz-båndet er de borgere og virksomheder, der i dag slås med få signaler igennem på deres mobiltelefoner og computere.

Dernæst indeholder aftalen styrkelse af it- og databrugen brugen ude i de danske virksomheder.

"Der er behov for at skabe et digitaliseringsløft i dansk erhvervsliv gennem initiativer, der understøtter, at endnu flere virksomheder udnytter deres digitale potentiale for eksempel gennem øget e-handel og brug af Big Data," hedder det i den politiske aftale.

Politikerne skriver blandt andet i deres aftaletekst, at branchepartnerskaberne skal styrkes.

"Der indgås et branchepartnerskab på detail- og engrosområdet med relevante organisationer, der skal fremme forståelsen for og udnyttelsen af de digitale muligheder inden for detail- og engroshandlen i Danmark, herunder e-handel, integration af salgskanaler, Big Data og eksport via e-handel."

Politikerne afsætter små 20 millioner til en række forskellige initiativer, der rækker lige fra erhvervspartnerskaber med big data-udnyttelse for øje over smart city-initiativer til digitaliseringspartnerskaber på transportområdet.

Sikkerhed i væksten

Tredje punkt i aftalen er digital sikkerhed.

"En høj it-sikkerhed og ansvarlig dataudnyttelse vil i stigende grad kunne blive et væsentligt konkurrenceparameter for danske virksomheder," lyder det ligefremt i aftaleteksten.

Konkret nedsætter politikerne et virksomhedsråd for it-sikkerhed, der løbende skal fange erfaringerne fra både offentlige og private organisationer, så it-sikkerheden over en bred kam kan styrkes.

"Virksomhedsrådet for it-sikkerhed får til opgave at udvikle løsningsforslag, retningslinjer og værktøjer samt komme med anbefalinger til erhvervs- og vækstministeren og erhvervslivet på områder, der understøtter erhvervslivets it-sikkerhed," skriver politikerne i deres aftale.

Rådet får to millioner kroner til sin opstartsfase, når det skal samles af repræsentanter fra eksempelvis it-virksomheder, brancheorganisationer, sikkerhedseksperter, Dansk Standard og relevante offentlige myndigheder.

Skab klogere it-folk

Også de digitale kompetencer og brugen af læremidler skal styrkes, da undersøgelser viser, at op mod 40 procent af det danske erhvervsliv ikke har de it-kompetencer, som de behøver.

"Danske virksomheder har behov for adgang til de relevante digitale kompetencer for at kunne udnytte mulighederne i it og data. Der er derfor behov for at styrke uddannelses-institutionernes viden om nuværende og fremtidige digitale kompetencebehov i erhvervslivet for at sikre en bedre sammenhæng til virksomhedernes efterspørgsel," hedder det i aftalen.

Udover fokus på at få uddannet flere it-kompetente danskere sender politikerne 40 millioner kroner udviklingen af innovative digitale læremidler, der kommer fra puljen på en halv milliard kroner, som blev forhandlet på plads med kommunerne sidste år.

Du kan selv finde og læse aftaleteksten i Danmarks nye, store digitale vækstplan på Erhvervs- og Vækstministeriets hjemmeside.

Læs også:
Slut med dårligt signal i Udkantsdanmark: 700 Mhz-båndet åbnes for mobiltelefoni

Statens store it-plan får en gyser-afgørelse i slutningen af 2015

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

PensionDanmark

IT Security Specialist

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S