Mystisk software-fejl fundet i iOS: Her er Apples lappeløsning

En yderst mystisk fejl i Apples iOS bevirker, at dit æble-udstyr kan crashe, hvis du modtager en helt særlig besked. Inden den rigtige sikkerhedslap er ude, har Apple fundet en nødløsning.

Artikel top billede

Som vi kunne berette om torsdag, er der fundet en mystisk fejl i Apples iOS-styresystem til iPhone, iPad og Apple Watch.

En tekststreng med engelske ord samt japanske og arabiske tegn får simpelthen iOS til at crashe, og giver Apples sms-system, iMessages, åndenød.

Apple er blevet gjort opmærksom på fejlen, og selskabet arbejder lige nu på højtryk for at få sikkerhedslappet de mystiske crashes, som blev opdaget på internet-forummet Reddit.

På Apples hjemmeside skriver selskabet således:

"Apple er opmærksom på, at der er et iMessage-problem på grund af en specifik serie af unicode-karakter, og vi vil have en løsning klar i en kommende software-opdatering."

Og Apple fortsætter:

"Indtil opdateringen er klar, kan du bruge følgende trin til at genåbne din Message-app."

Det skal du gøre

Og herefter følger en instruktion i tre etaper til, hvordan du får din besked-motor op at køre igen ved hjælp fra Apple-assistenten Siri:

1) Få Siri til at "læse ulæste beskeder" ("read unread messages", på engelsk)

2) Brug Siri til at svare på den skadelige besked. Efter du har svaret, kan du åbne Messages igen.

3) I Messages skal du swipe til venstre for at slette hele tråden. Ellers kan du trykke på og fastholde den skadelige besked, tryk på "Mere" (eller 'More' på engelsk) og slet beskeden fra din tråd.

Hvornår den endelige sikkerhedslap kommer til Apple-folket, melder selskabet ikke noget om på sin hjemmeside.

Læs også:

Advarsel: Én helt bestemt besked kan crashe din iPhone

Dansker var med til at skabe Siri: "Jeg havde tjent mange millioner, hvis jeg var blevet tre måneder længere"

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura