Skat indfører ny metode for at undgå at nyt kæmpe it-system flopper som EFI

Skat får tidligst en lappeløsning til det skandaleramte EFI-system om et år. Men til gengæld lader det til, at der endelig bliver lyttet til et råd, som har blæst i vinden i 14 år.

Artikel top billede

Regnedrengene hos Skat slider med at kradse gæld ind.

De har nemlig ikke haft et reelt værktøj til at håndtere gæld til det offentlige, siden skatteministeren besluttede at lukke for det skandaleramte inddrivelsessystem EFI i september.  

Og de kan blive ved med at slide i hvert fald et år endnu.

Skatteministeriet har nemlig netop offentliggjort et nyt udbud på et midlertidigt inddrivelsessystem, som tidligst skal sættes i drift i slutningen af 2016. Det fremgår af en pressemeddelse på Skatteministeriets hjemmeside.

Det skal faktisk fungere

Til gengæld for ventetiden kan Skats medarbejdere se frem til  at få et it-system, som i stærk modsætning til EFI rent faktisk virker fra første færd.

For de potentielle leverandører af inddrivelsessystemet skal som noget nyt demonstrere, at systemet virker allerede før, kontrakten bliver indgået.

Til gengæld for besværet med at levere et brugbart produkt får leverandøren en mulighed for, at den midlertidige løsning skal videreudvikles til det langsigtede system, som Skat vil benytte fra 2019.

Lytter til råd efter 14 år

Det er en ny tilgang til systemudvikling hos Skat, som ligger i tråd med både de udmeldinger som skatteminister Karsten Lauritzen (V) kom med i september, og de anbefalinger som Erik Bonnerup har fremlagt i Computerworld.

Det kan du læse mere om her: Afløser for Skats skandale-system skal være klar i 2019 - Kammeradvokaten skal undersøge EFI-leverandører

Erik Bonnerup var i 2001 hovedmanden bag den såkaldte Bonnerup-rapport, som analyserede en lang række fejlslagne offentlige it-projekter.

En af rapportens hovedpointer er netop, at it-projekter bør opbygges i etaper, og ikke udvides, før de eksisterende dele er funktionelle.

Stadig i tvivl

Men Erik Bonnerup er stadig ikke helt tryg ved skatteministeriets plan.

For det er ikke helt klart, hvad det egentlig er, Skatteminsisteriet forventer sig af det midlertidige system.

"Det er ikke smart at bygge et midlertidigt system, som er lige så avanceret som EFI skulle være. Det vil være at smide penge ud ad vinduet," mener Erik Bonnerup.

Han råder til at holde systemet til en række basale kerneopgaver, som til gengæld kan gennemtestes og fungere fra starten.

"Det er en god ide, hvis systemet skal levere nogle få basale kernefunktioner, som dækker en god del af inddrivelsen, og letter administrative byrder. På den måde kan man opdage underliggende fejl, før man skal til at rette i en kæmpe bunke programmer," forklarer Erik Bonnerup.

Noget tyder på, at ambitionerne for det midlertidige system er realistiske. I pressemeddelslesen fra Skatteministeriet står der nemlig, at systemet blot skal løse "en række grundlæggende behov på inddrivelsesområdet."

Læs også: Markante ændringer på vej efter EFI-skandalen: Skattelov skal skrives om

Læses lige nu

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS