Afløser for Skats skandalesystem skal være klar i 2019 - kammeradvokat skal undersøge EFI-leverandører

Afløseren til Skats kuldsejlede EFI-system skal være klar i 2019. IBM, CSC og KMD er de naturlige til jobbet. "Det er jo et dilemma, når man står i sådan en situation som den her," siger skatteminister Karsten Lauritzen (V) til Computerworld.

Artikel top billede

EFI skal udfases gradvist og afløses helt af et nyt it-system i 2019.

Inden da skal det skandaleombruste system koste hoveder i Skat, og Kammeradvokaten skal undersøge leverandørerne, som er de samme leverandører, som står forrest i køen, når afløseren til EFI skal i udbud.

Det er konklusionen i det oplæg, som skatteminister Karsten Lauritzen (V) har fremlagt på et pressemøde i dag.

De sædvanlige mistænkte

Et nyt inddrivelsessystem er ikke nogen lille opgave, og listen over it-virksomheder i Danmark, som kan levere den vare er ganske lig listen over virksomheder, der har leveret skandalesystemerne Debitormotor og EFI.

"Det er jo et dilemma, når man står i sådan en situation som den her," lyder det fra Karsten Lauritzen, da Computerworld spørger til det absurde i at lade de selvsamme virksomheder som skal undersøges af Kammeradvokaten byde på en erstatning for EFI.

Skatteminsteren har dog en idé til, hvordan man kunne gribe dilemmaet an.

"Man kan jo forsøge at skabe noget mere ejerskab ved for eksempel at bygge små projekter og bygge oven på dem."

Mindre er bedre

En af de eksperter, som ved mest om offentlige it-projekter, er Erik Bonnerup, manden bag den såkaldte Bonnerup rapport fra 2001.

Han har længe anbefalet, at offentlige it-projekter blev gennemført i små funktionelle etaper, frem for som de mastodontiske og altomfattende systemer, som har voldt så store problemer for Skat.

"Vi foreslog jo allerede i vores rapport i 2001, at man opdeler den slags i mindre etaper. 80 porcent af det sådan et system skal kunne kan klares med 20 porcent af det arbejde, der ligger i et kæmpesystem," lyder det fra Erik Bonnerup.

Han stiller sig dog stadig uforstående overfor, hvordan EFI overhovedet blev udarbejdet, som det gjorde.

"Det undrer mig meget, at man ikke læste vores rapport, inden man gik igang med et kæmpesystem som EFI."

Læs også: Skats syge it-system skal kureres, men hvad fejler det egentlig?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S