Europæiske stormagter stiller sig i kø: Vil vride flere skattepenge ud af Google

Efter Googles ekstra skattebetaling på 1,3 milliarder kroner i Storbritannien vejrer flere finansministre fra de store lande i Europa morgenluft. Nu vil de også kræve flere skatte-euro af søgegiganten.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske søgemastodont Google har haft sit at slås med på det europæiske kontinent.

EU med den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager i spidsen har sidste år indledt flere undersøgelser mod Googles eventuelle misbrug af sin dominerende position og indsamling af data på søge- og mobilmarkedet. 

Læs også: Vestager advarer: Vi kommer efter firmaer, der sætter sig for tungt på data

Og nu venter der så også selskabet en række skattesager. 

For lande som Tyskland, Frankrig og Italien stiller sig nu op i køen af nationer, der vil have mere i skat af Google.

Det sker efter, at selskabet i sidste måned betalte knap en milliard kroner i ekstraskat i Storbritannien, og efter at EU-Kommissionen i sidste uge lancerede sine planer om at slå hårdt ned på skattefiflerier.

Læs også: Google betaler 1,3 milliarder kroner ekstra i skat til England efter hårdt pres

Det skriver Politico.eu - tidligere kendt som European Voice.

It-giganter i søgelyset

Google er dog langt fra det eneste selskab, som de europæiske lande har i kikkerten i bestræbelserne på at kradse flere skattepenge hjem.

Også internationale it-giganter fra USA som Facebook, Amazon og Apple er i de europæiske skattefædres søgelys.

Læs også: Apple i stort EU-torskegilde: Risikerer ekstra skatteregning på 55 milliarder kroner

Paradoksalt nok er Google dog med sine ekstrabetaling i Storbritannien kommet i EU-modvind, da de forskellige europæiske lande vejrer morgenluft i kampen om at få skatteeuro i hus.

"Det er godt, der har været en aftale i Storbritannien, og det vil være endnu bedre, når der er en aftale i Frankrig, så Google kan betale, hvad vi anser som nødvendigt for Google, som har en stor omsætning i Frankrig," påpeger den franske finansminister Michel Sapin ifølge Politico.eu.

I Danmark menes Google at omsætte for et sted mellem en og to milliarder kroner på selskabets AdWords, hvoraf selskabet betaler en dansk skat på godt tre millioner kroner - altså cirka én til to promiller af omsætningen.

Hvordan det hænger sammen for selskabet, der har som mission at gøre alverdens informationer tilgængelige, kan du læse mere om her: Sådan tjener Google Danmark sine millioner

Læs også:
Skatteminister blæser til angreb: Vil lukke it-giganters smutvej til skattely i 2015

Google tjener 198.000 kroner i minuttet efter skat: Er i gang med at gentænke hele butikken

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision