TeamViewer frygtes hacket - flere brugere melder om stjålne penge

Flere Reddit-brugere melder om, at TeamViewer-softwaren installeret på over en milliard computere er blevet hacket, og de samtidig er blevet bestjålet. TeamViewer afviser dog alle anklager og siger, at brugerne skal benytte stærke passwords.

Artikel top billede

It-værktøjet TeamViewer til fjernstyring og hjælp til en computerbruger langt væk frygtes hacket, efter servicen har været ude i tovene i en periode.

Hvis hackerangrebet er reelt, kan det vise sig at være yderst kritisk, da TeamViewer ifølge sin egen hjemmeside er installeret på over en milliard maskiner verden over.

Flere brugere på det sociale medie Reddit melder om, at de er blevet hacket igennem TeamViewer, og de kan fortælle om, at de har mistet penge via betalingsservicen Paypal på grund af sårbarheder i TeamViewer.

Reddit-brugere har i tidernes løb biddraget med viden om lidt af hvert. Eksempelvis er Reddit et sted, hvor der i kølvandet på terrorangreb lynhurtigt dukker en masse konspirationsteorier op, så online-mediets meldinger bør nok tages med et gran salt.

Ikke desto mindre forklarer flere Reddit-brugere ovenpå det påståede hackerangreb, at de i deres lokale TeamViewer-log kan se, hvordan de er blevet angrebet - og dermed kan gå til modangreb.

Du finder oversigten over Reddit-brugernes tråde om TeamView her.

Vi er da ikke hacket

TeamViewer nægter dog, at selskabets service er blevet kompromitteret.

I et tweet skriver TeamViewer, at servicen har haft tekniske problemer, og den nu igen kører efter en genstart. Det kan dog vare noget tid, før servicen virker i alle regioner.

I forbindelse med tweetet møder selskabet massiv modstand for en række Twitter-brugere.

"Mange tak for at lade nogen komme ind på vores PC'er, så de kan få adgang til alle vores informationer," skriver en bruger blandet.

TeamViewer understreger i forbindelse med sit tweet, at servicen ikke har været udsat for et angreb, som den er knækket sammen af og dermed har tilladt hackere at komme ind og videre ud på folks computere, hvor TeamViewer er installeret.

Har hørt beskyldningerne før

Hackerbeskyldningerne er ingenlunde nye for TeamViewer.

De dukker jævnligt op, og så sent som i slutningen af maj har TeamViewer udsendt en meddelelse om, at potentielle trusler kan lukkes ved at benytte et godt password.

Med godt password menes, et kodeord som ikke er 123456-simpelt og som ikke genbruges over hele nettet, da genbrug af passwords er kritisk.

For hvis en webservice bliver hacket, og dit brugernavn og password havner i puljen over de stjålne login-oplysninger, kan du være sikker på, at bagmændene vil forsøge at logge på andre webtjenester med dit brugernavn og password fra det lækkede site.

Du kan læse mere om TeamViewers opfordringer til stærk password-beskyttelse her.

Læs også: 
Ransomware, sikkerhed i biler og DDoS-angreb: Her er de værste sikkerhedsplager lige nu

Ny gratis app til Windows: Advarer dig når din email og onlinekonti er i risikozonen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job