Står NSA bag? Sådan blev stjålet hacker-kode brugt til at spionere på krypteret internettrafik

Den stjålne og offentliggjorte kode fra den hackede server, der formentlig står hos NSA, afslører, hvordan det har været muligt at spionere på krypteret internettrafik siden 2002.

Artikel top billede

Amerikanerne frygter, at tophemmelige hackerværktøjer, der formodentlig stammer fra den amerikanske efterretningstjeneste NSA, er blevet lækket - og at det er russerne, der står bag.

Den historie kan du læse her: Amerikansk panik: NSA kan være blevet hacket af russerne

En analyse af koden bag værktøjerne afslører dog helt nye elementer i overvågningsdebatten, hvor amerikanerne angiveligt har været mere offensive og nysgerrige end tidligere dokumenteret.

Ligeledes mener en sikkerhedsekspert, at der endnu ikke er belæg for at sætte en nation på kodetyverierne.

Den historie kan du læse her: Hemmelige værktøjer fra NSA måske stjålet: "Meget offensiv kode - udviklet af eksperter med mange ressourcer

Men whistlebloweren Edward Snowdens påstande om at NSA i årevis har spioneret på krypteret internettrafik har fået ny gødning i forløbet.

Det er faktisk først nu - efter den lækkede kode - at offentligheden kan se, hvordan formentlig NSA faktisk gjorde det.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Nøglen til krypteringsnøglen

Nøglen skal findes i det lækkede materiale fra hackergruppen The Shadow Brookers.

Et af de værktøjer, der i den forbindelse er blevet lækket, kaldes for Benigncertain. Det er et remote exploit, som kan knække Ciscos kryptering i firmaets gamle firewall.

Det beskriver sikkerhedsforsker Mustafa Al-Bassam på sit websted efter at have analyseret indholdet af de lækkede kodestumper.

"Den viser, hvordan NSA på afstand kunne hente hemmelige nøgler fra Ciscos kryptering gennem årtier," siger han til Ars Technica

Både sikkerhedsekspert i CSIS, Peter Kruse, og i Kaspersky, David Jacoby, kan enslydende fortælle, at der er tale om offensive hacker-værktøjer i den lækkede kode.

Læs deres analyse her: Hemmelige værktøjer fra NSA måske stjålet: "Meget offensiv kode - udviklet af eksperter med mange ressourcer

Benigncertain udnyttede tidligere ukendte sårbarheder i flere ældre modeller af Cisco PIX til at stjæle krypteringsnøgler med.

Cisco PIX (Private Internet eXchange) var en populær IP-firewall og NAT-enhed.

Med disse nøgler kunne angribere, måske NSA, lytte med på internettrafik, selv om den gik gennem en krypteret VPN-tunnel.

De sårbare firewalls blev lanceret i 2002 og blev produceret frem til sommeren 2009.

Men via søgemaskinen Shodan, der er en søgemaskine til internetopkoblede enheder, kan Ars Technica finde 15.000 netværk verden rundt, som stadig anvender de ældre PIX-enheder.

Så der er altså stadig god plads til aflytning.

Efter The Shadow Brokers har lækket koden, er det ikke bare efterretningsofficererne vi skal holde øje med.

Med denne viden i baghånden kan en hvilken som helst hacker nu angribe en sårbar Cisco-enhed og lytte med.

Efter afsløringerne har Cisco bekræftet, at sårbarheden findes i flere af de ældre versioner af PIX.

Du kan læse firmaets forklaring her.

Cisco skriver desuden at sårbarheden ikke findes i PIX 7.0 og nyere versioner og heller ikke i efterfølgeren Adaptive Security Appliance.

Læs også:

Sådan foretog NSA ulovlig spionage mod Danmark

Amerikansk panik: NSA kan være blevet hacket af russerne

NSA kan have plantet avanceret spion-kode på din harddisk - næsten umulig at opdage og fjerne

NSA-whistleblower: Stort angreb på World Trade Center kunne være afværget

Amerikansk panik: NSA kan være blevet hacket af russerne

Hemmelige værktøjer fra NSA måske stjålet: "Meget offensiv kode - udviklet af eksperter med mange ressourcer

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job