NSA kan have plantet avanceret spion-kode på din harddisk - næsten umulig at opdage og fjerne

Det amerikanske efterretningsagentur, NSA, har angiveligt fundet en måde at plante avanceret kode i en række af de mest udbredte pc-harddiske. Spion-koden er nærmest umulig at opdage og fjerne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det kan meget vel være, at det amerikanske overvågnings-agentur, NSA, gemmer payloads i firmwaren på din computers harddisk.

Sådan lyder det fra sikkerhedsselskabet Kaspersky, der i en ny rapport beskriver en hacker-gruppe, som Kaspersky kalder for 'Equation,' som anvender en helt ny metode til at plante malware i firmwaren på almindelige computeres harddiske.

Ifølge Kaspersky gør metoden det nærmest umuligt både at opdage og fjerne den installerede malware, som 'smelter' sammen med den originale kode i firmwaren.

Malwaren aktiveres typisk, når pc'en tændes første gang, og kører dernæst helt diskret og er nærmest umuligt at opdage, ligesom den kan overleve reformattering.

Generelt anses harddiskens firmware som det næstmest-attraktive mål for hackere og lignende kun overgået af selve BIOS-koden, der kører, når en computer bootes.

Kaspersky har fundet exploits i en række harddiske fra flere af verdens førende producenter, heriblandt Samsung, Western Digital, Seagate, Toshiba, Hitachi og Maxtor.

Kaspersky vil ikke oplyse hvilket land, 'Equation' hører hjemme i, men oplyser, at der er tætte forbindelser til Stuxnet, i det gruppen udnytter mange af de samme sårbarheder og teknikker, som blev anvendet med den amerikanske overvågnings-agentur NSA's cybervåben, Stuxnet.

Læs også: Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

NSA kan stå bag

Fra flere sider spekuleres der i muligheden for, at 'Equation'-gruppen hører under det amerikanske overvågnings-agentur, NSA.

En tidligere NSA-ansat bekræfter overfor Kaspersky, at malwaren stammer fra NSA, ligesom en anden fortæller, at NSA har udviklet teknikker til at gemme spyware i harddiske.

Det er tidligere blevet afsløret, at NSA har arbejdet med at udnytte sårbarheder på harddiske, og mange af metoderne minder om de metoder, som 'Equation' anvender.

Kaspersky har fundet inficerede computere i 30 lande. De fleste eksempler findes i Iran, Rusland, Pakistan, Afghanistan, Kina, Syrien, Yemen og Algeriet.

De inficerede computere findes her i både offentlige og militære institutioner, i banker, tele-selskaber, energi-selskaber, atomkraft-organisationer og i religiøse grupper, hedder det.

Flere måder at få fingre i koden på

Det er uklart, hvordan malwaren er blevet placeret i firmware-koden på de pågældende harddiske.

Harddisk-producenten Western Digital afviser eksempelvis blankt nogensinde at have udleveret kildekode til offentlige institutioner af nogen som helst art.

De øvrige harddisk-producenter vil imidlertid ikke oplyse til Reuters, om de har udleveret kildekode til NSA.

Ifølge nyhedsbureauet anvender NSA forskellige metoder til at få udleveret koden.

For eksempel forlanger NSA ofte en såkaldt 'sikkerheds-audit' af koden, hvis et system skal anvendes af de amerikanske regerings-myndigheder.

Du kan se Kaspersky Labs rapport her: 'Equation Group: Questions and answers.'

Læs også:

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Her er den største sikkerhedstrussel mod danske virksomheder lige nu: Har du hørt om APT?

Advarsel til danske CIO'er: Her er de vigtigste sikkerheds-issues i 2015

Sådan vil NSA inficere millioner af computere med avanceret implantat-system

Så sårbar er du: It-angreb lurer i horisonten

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på [b]sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig
[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS