Danmarks ældste domæne aldrig brugt


Publiceret d. 26. januar 2006 kl. 11.23 | Antal kommentarer (7)


Annonce:
Opdateret: kl. 09.05
 
ANNONCE:
 
Danmarks første registrerede domæne hos DK Hostmaster er blevet teenager. I går onsdag var det 13 år siden, at ret.dk blev købt af en afdeling i Justitsministeriet, der siden blev til Domstolsstyrelsen.

Der gik knap to måneder, før det fik selskab af dk-domæne nummer to, dhi.dk, der blev købt af et rådgivende ingeniørfirma med speciale i vandforhold.

Det viser Top 100-listen over Danmarks ældste domæner hos DK Hostmaster, som netstats.dk har sammensat.

Aldrig brugt
Men webadressen ret.dk har aldrig været brugt offentligt i sin 13-årige levetid.

- Vi kører vores serverpark og vores interne net på ret.dk, men har aldrig brugt det eksternt, forklarer Peder Wiese, kontorchef hos Domstolsstyrelsen, der ikke var med til indkøbet.

Styrelsens ansigt udadtil på nettet findes på domstol.dk og domstolsstyrelsen.dk

Lego var første kendis
På listen kan man også se, hvordan interessen for internettet langsomt tog fart.

I hele 1993 blev der kun registreret 15 danske domæner.

Året efter røg der 60 domæner over disken, mens det først begyndte at tage fart i 1995, hvor der blev registreret knap 500 styk.

Det første kendte firma, der så fidusen i at registrere sit domænenavn, var Lego, der blev nummer syv på listen med lego.dk, som blev købt købt i august 1993.

TDC, der dengang hed Tele Danmark, fulgte efter kort tid senere.

Otte års forspring i USA
I USA gik starten på domæne-indkøbene otte år før, registreringerne i DK Hostmasters database begynder.

Allerede i marts 1985 blev det første dot-com-domæne købt af softwarefirmaet Symbolics.

Et år og otte registrerede domæner senere kom HP, IBM, Sun og Intel på banen og registrerede deres navne kort tid efter hinanden.

Apple.com ligger på plads nummer 64, mens Microsoft slet ikke er blandt de første hundrede dot-com-domæner.



Top 100-listen fra netstats.dk over Danmarks første domæner viser, hvem der var fremme i skoene i internettets første spæde år.


Første firma: DHI (nummer 2, marts 1993)

Første uddannelsesinstitution: Ingeniørhøjskolen København (nummer 3, maj 1993)

Første kommune: Ballerup (nummer 13, december 1993)

Første avis: Politiken (nummer 93, januar 1995)




Bemærk at der allerede i midten af firserne blev oprettet danske domæner på internettet. I 1986 var der således 25 danske organisationer på nettet, og i 1987 oprettes dk-domænet, oplyser Dansk Unix User Group, der stod bag internet i Danmark indtil 1996.

Men først fra 1993, da arbejdet med nettet skilles ud i et selvstændigt firma, begynder registreringen af domænerne i den nuværende database hos DK Hostmaster.



Relevante links:

http://www.netstats.dk/ (...)

http://www.netstats.dk/ (...)

http://www.jottings.com/ (...)

http://std.dkuug.dk/ (...)



Alle artikler om:
Netkultur


Kommentarer - Debatoversigt


Ingen Titel
3 indlæg

fejl i statistik om første .dk domæne ?
2 indlæg

"første kendte firma"
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

De sociale medier har åbnet for forretningsmuligheder uden fortilfælde. Men prisen er alvorlige...

I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.