Bloggere bombarderes med spam


Publiceret d. 12. april 2006 kl. 15.09


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Spamrobotter er også blevet ramt af blog-feberen.

I løbet af de første få måneder af 2006 er antallet af kommentarer til blog-indlæg, der indeholder spam, steget voldsomt. Det skriver nyhedstjenesten ZDNet.com.

Mail sikret med filtre
Det sker samtidig med, at problemet med e-mail-spam er blevet begrænset kraftigt på grund af fintmaskede filtre hos internetudbydere og hos mail-modtagerne selv.

På weblogs bliver spam-meddelelserne i stigende grad postet som en kommentar til blog-indlæggene af robotter.

Det har fået flere af de populære amerikanske blogs til at fjerne muligheden for at kommentere på et indlæg.

Andre forsøger at holde spam fra døren ved at sætte filtre op, så kun menneskehænder kan få lov at kommentere - for eksempel ved at indtaste en bogstavkombination, der er vist med psykedeliske bogstaver.

At muligheden for at kommentere et indlæg på flere blogs er blevet fjernet eller gjort mere besværligt, beklages fra alle sider, da den hurtige feedback fra læserne har været en vigtig del af blog-kulturen.

Men at fjerne spam-kommentarer vil tage mere tid, end det tager at skrive indholdet i bloggen, lyder det fra bloggen Boing Boing til ZDNet.com

Svært at sortere fra
Det meste blog-spam ligner de kendte spam-reklamer fra indboksen.

Men spammerne bliver hele tiden smartere, og får deres reklamer til at ligne rigtige kommentarer, der lovpriser blog-indlægget og linker til en spændende artikel andetsteds.

Det gør det vanskeligt hurtigt at sortere kommentarerne i rigtige og falske, selv for det menneskelige øje.

En anden fordel ved at spamme weblogs er en højere placering hos søgemaskinerne for den side, der linkes til.

På grund af blog-miljøets tradition med at linke flittigt, tildeles links på blog-sider højere værdi hos søgemaskinerne, når de skal regne en websides popularitet ud.

I et forsøg på at gøre det mindre attraktivt at spamme, har nogle bloggere taget i mod et tilbud fra Google om at blive sprunget over i firmaets page-rank-udregning.



Alle artikler om:
Spam


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
Når din virksomhed skal indkøbe løsninger til data-sikkerhed har du brug for en måde at veje de...

McAfee Email and Web Security Appliance sætter et filter op mellem dit netværk og internettet og...

The answer to the question "Is Internet access a threat to the company?" is a qualified "yes"....

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.