Ulands-pc bliver sat til salg i Vesten

CES 2007: Den prisbillige u-landspc fra OLPC-projektet vil blive sat til salg i Vesten - måske via eBay. De rige vesterlændinge kan dog kun købe to computere ad gangen. Den ene skal sendes til et barn i et u-land.

Artikel top billede

Nicholas Negropontes discount-pc til u-lande, One Laptop Per Child (OLPC) vil blive sat til salg i vesten til næste år.

Det betyder, at den prisbillige OLPC-computer, der har fået navnet XO, vil kunne købes af europæere og amerikanere. Hidtil det alene været planen, at computeren skulle kunne erhverves via særlige regerings-aftaler med u-lande.

Fidusen er, at vesterlændinge, der ønsker at købe computeren, bliver nødt til at købe to apparater, hvor af den ene vil blive doneret til et u-land.

Ny organisation

OLPC planlægger at etablere en filantropisk organisation, der skal varetage administrationen af ordningen.

- Og det er faktisk langt sværere end at bygge computeren, siger Michalis Bletsas fra projektet til BBC.
Det er målet, at den rige vesterlænding og det fattige barn skal sættes i forbindelse med hinanden via denne organisation.

- Man vil få barnets e-mailadresse, når man sponsorerer en computer, lyder det fra Michalis Bletsas.

Skal sælges via eBay

Michalis Bletsas fra projektet siger ifølge BBC, at der for tiden bliver arbejdet på en aftale, der skal sikre, at apparatet kan sælges via eBay.

OLPC regner med at levere fem millioner discount-computere denne sommer. Alle eksemplarer skal leveres til u-lande.

Det var oprindeligt planen, at OLPC-computeren skulle sælges for 100 dollar. Udviklingsomkostninger og andet har imidlertid gjort, at prisen nærmer sig 150 dollar.

OLPC har for tiden leverings-aftaler med Brasilien, Argentina, Uruguay, Nigeria, Libyen, Pakistan og Thailand.

Samtidig arbejder en gruppe af ingeniører og lærere i Nepal på at sikre, at samtlige børn i Nepal får en XO-computer.

Læses lige nu

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S