ITST søsætter forsøg med åbne dokumentformater

Pilotforsøg med åbne dokumentformater mellem offentlige myndigheder står på tærsklen til at blive søsat. Formålet er, at IT- og Telestyrelsen får erfaringer med offentlige medarbejderes håndtering af teknik og processer.

Nogle offentlige myndigheder får i sommerens løb en forsmag på, hvordan det vil være at arbejde med de to åbne dokumentformater ODF og EOOXML.

IT- og Telestyrelsen skyder nemlig efter mandag 7. maj flere pilotforsøg i gang, hvor offentlige myndigheder kan afprøve, hvordan det vil være at arbejde med de to dokumentformater.

"Det kunne eksempelvis dreje sig om kommunale medarbejdere. Vi vil med forsøgene gerne sikre os, at det vi har tænkt med de to formater også er det, som er virkelighed ude hos de offentlige medarbejdere," fortæller kontorchef Michael Busk-Jepsen fra IT- og Telestyrelsens it-arkitekturkontor.

Han forklarer, at formålet med forsøgene er at finde frem til de vigtigste scenarier såsom at medarbejderne kan læse hinandens dokumenter, downloading af convertere og hvordan den enkelte medarbejder kan gemme sine dokumenter i et ESDH-system.

"Så nu har vi bedt repræsentanter fra OIO it-arkitekturkomitéen og Datastandardiserings-komitéen om at tænke sig godt om og komme med forslag til, hvad vi kunne afprøve i vores pilotforsøg," udtaler Michael Busk-Jepsen.

De to komitéer vil efter korrespondance med deres bagland derefter melde tilbage senest på mandag 7. maj med konkrete input til pilotprojekterne.

Forsøg omkring sommerferien

De konkrete forsøg vil blive fastlagt de kommende uger, og projekterne bliver optimalt søsat både før og efter sommerferien.

Michael Busk-Jepsen forklarer, at pilotprojekterne til efteråret skal munde ud i en vejledning, som direkte skal lette myndighederne i det fremtidige arbejde med de to dokumentformater.

Forsøgene handler ikke om formatkrigen

Han understreger, at pilotprojekterne intet har at gøre med den nuværende formatkrig mellem ODF og EOOXML.

"Vi tager udgangspunkt i B103-beslutningen, der på nuværende tidspunkt opererer med to standarder for udveksling af dokumenter mellem offentlige myndigheder. Og derfor vil vi arbejde med både ODF og EOOXML," lyder det fra kontorchefen.

Han forklarer dog, at hvis der fra politisk side kommer en beslutning om, at kun det ene format skal benyttes, så vil pilotprojekterne stadig være relevante.

"Men hvis vi skal have vores processer på plads til 1. januar 2008, så kan det jo ikke nytte noget, at vi venter på en afklaring om det bliver det ene, det andet eller begge formater, som skal benyttes i det offentlige," lyder det fra Michael Busk-Jepsen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job