Kritik hagler ned over Wikia Search: Ren tidsspilde


Publiceret d. 8. januar 2008 kl. 09.58 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Noget tyder på, at Jimmy Wales, medstifter af opslagsværket Wikipedia, skulle have ventet med at offentliggøre sit nye projekt: Wikia Search.

Jimmy Wales har sagt, at de algoritmebaserede søgemaskiner ikke udfører søgeopgaven sikkert nok, og derfor er hans udgave baseret på en kombination af software og menneskelig intelligens.

Men alpha-versionen, der har været åbnet for offentligheden siden i går, ser ud til stadig at fungere udelukkende med algoritmer.

Eneste nye tiltag er en funktion ude i siden, hvor man kan finde personer med de samme interesser som en selv.

Et rent tidsspilde
BusinessWeek citerer i dag en række bloggere for, at søgemaskinen er en kæmpe skuffelse.

"Wikia search ville være en skuffelse selv uden den massive hype vi har været igennem," skriver Michael Arrington på TechCrunch.com.

"Og med hypen er produktet et tidsspilde, der ikke kan undskyldes."

BusinessWeek har desuden lavet sin egen test, hvor magasinet undrer sig over, at Google er bedre til at finde wikipedia-opslag end Wikia Search.

Frode eller Helge?
Computerworld har desuden foretaget sin egen uvidenskabelige miniundersøgelse.

Ved en søgning på "Helge Sander" finder Google som de to øverste Helge Sanders egen hjemmeside og derefter hans side på videnskabsministeriets hjemmeside.

Wikia Search finder ingen af dem blandt de 10 første resultater. På førstepladsen er et norsk site om forfatteren Frode Sander.

En søgning på "iPhone" giver forholdsvis relevante hits på begge søgemaskiner, men kun Google finder danske hits.

Det er kun Google, der forbinder ordet "Traen" med virksomheden Traen Informationssystemer.

Wikia Search finder resultater på flere forskellige sprog. Blandt de 10 første er ingen danske, og kun ét resultat er på engelsk.

I alle tilfælde fandt Wikia Search i øvrigt markant færre hits.

Jimmy Wales tager kritikken roligt.

"Dette er et projekt, der går ud på at bygge en søgemaskine i høj kvalitet. Forvent ikke søgninger i Google-kvalitet på den første dag. Det sker bare ikke," siger han til BusinessWeek.




Kommentarer - Debatoversigt


Kom ind i kampen...
1 indlæg

...og læs lige dette (fra http://search.wikia.com/ (...)):

We are aware that the quality of the search results is low.

Og det fortsætter:

Wikia's search engine concept is that of trusted user feedback from a community of users acting together in an open, transparent, public way. Of course, before we start, we have no user feedback data. So the results are pretty bad. But we expect them to improve rapidly in coming weeks, so please bookmark the site and return often.

Wikipedia startede på samme anarkistiske måde, og hvis det var kommet frem i dag, havde alle kommentatorerne skrevet det samme, så brug dog jeres tid til noget konstruktivt, og kom i gang med at bidrage!

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »

Chefen for Hewlett-Packards netværksdivision kører såkaldte software defined networks i stilling som nøglen til hurtig cloud-udrulning.
25. maj 2012 kl. 09.30 | læs »

Danmarks bedste e-handelsfirma er blevet kåret.
25. maj 2012 kl. 08.43 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Mange it-ledere på topniveau er ikke klar over, hvornår et website kan kaldes web 2.0. Det...

Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.