De modige kan score på nettets sociale guldgruber


Publiceret d. 25. marts 2008 kl. 09.02


Annonce:
 
ANNONCE:
 
New York: Nok forventer eksperter, at online-annoncering vil stige med 23 procent i 2008 til mere end 200 milliarder kroner, men et oprør blandt brugerne lurer forude.

Online-reklamer har gjort Google til et af de mest værdifulde virksomheder i verden. Og sociale netværk som Facebook regner med at tjene milliarder på online annoncer.

Er det alt sammen i fare?

En ny analyse fra konsulenthuset Deloitte viser, at stadig flere brugere er trætte af online-reklamer.

De finder dem langt mere irriterende end annoncer i aviser eller på fjernsynet.

Samtidig begynder flere forbrugere at gøre modstand mod at få deres færd på nettet registreret. I hvert fald viser de seneste tal, at brugerne på Facebook eller MySpace ikke længere tilbringer så meget tid der.

Mareridt forude?
Og de tendenser kan transformere de gyldne drømme til sorte mareridt.

Alligevel mener en række eksperter på konferencen Media Summit 2008 i New York, at der er andre måder at ramme forbrugerne på online.

Men det kræver mod af de virksomheder, der vil slå igennem hos brugerne med deres budskaber.

Konferencen Media Summit 2008 sætter spot på den seneste udvikling af nye online medier.

Computerworld dækker konferencen for at give et billede af, hvor den digitale medieverden bevæger sig hen i fremtiden.

Vejen udenom forbrugernes stigende mistro kan være at lade brugerne lege med, at lade dem give deres meninger til kende.

"Mange opfatter ikke anbefalinger af produkter på Amazon som reklamer. Men det er lige, hvad de er," sagde Josh Bernoff, vicedirektør på Forrester Research.

Skræmmende
Men det kan være en skræmmende oplevelse for en virksomhed at overlade sit varemærke til brugerne. Varemærker som Coca-Cola eller Pepsi har kostet uanede milliarder af kroner at opbygge.

Og så overlade det til brugerne at lege med de værdier i hjemmevideoer på YouTube?

"Virksomhederne er nødt til at redefinere deres varemærke. De skal være klar til at give slip på at være perfekte for i stedet at få brugerne engageret. Og det kræver selvtillid for en virksomhed at foretage den form for transformation," sagde Marc Goldman, direktør i Current TV.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Apples årlige udvikler-konference, WWDC, finder sted om kort tid. Her får du overblikket over, hvad der er på programmet.
25. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

Disse virksomheder vil it-studerende gerne arbejde for, når de har lagt studietiden bag sig.
25. maj 2012 kl. 10.30 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
Mange it-ledere på topniveau er ikke klar over, hvornår et website kan kaldes web 2.0. Det...

Firmaer i hele verden bruger live chat på deres hjemmeside for at øge salget online, reducere...

Med dette white paper kan du danne dig et overblik over hvilke CMS-løsninger, der er tilgængelige...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.