ANNONCE:
De griner hele vejen...
Larry Ellison, Oracle, løn: 289 millioner kroner (+ 100 procent), ejer aktier for 114 milliarder kroner.
Samuel Palmisano, IBM, løn: 100 millioner kroner (+ 11 procent), ejer aktier for 350 millioner kroner.
John Chambers, Cisco, løn: 62 millioner kroner (+ 29 procent), ejer aktier for 1,3 milliarder kroner.
Flere næste side...
Flere næste side...
Indholdsfortegnelse:
Bestemte brancher - særligt den finansielle sektor, ejendomssektoren og detailhandlen - blev hårdt ramt økonomisk: Nogle selvforskyldt, andre som resultat af svækkende makroøkonomiske udviklinger.
Men teknologivirksomhederne havde ikke så skidt et år.
Til at starte med viser resultaterne fra American Electronics Associations rapport om teknologibranchen, at den tilføjede næsten 100.000 job i 2007, arbejdsløsheden for mange it-job var under to procent sidste år, og den gennemsnitlige løn i teknologibranchen lå 87 procent højere end den gennemsnitlige løn i den private sektor.
Indtjening uden betydning
Nylige finansielle data fra offentligt handlede teknologivirksomheder afslører, at hjørnekontorerne i nogle af de ledende it-virksomheder også har haft et rigtigt godt år.
I toppen af listen finder man Oracles modige og bramfri leder, Larry Ellison. Han hev totalt set en løn på næsten 289 millioner kroner hjem i 2007, hvilket er en 100 procents forøgelse i forhold til hans løn i 2006.
Disse løndata kommer fra en artikel, der for nylig blev offentliggjort i The New York Times. Den gav en udspecificering af regnskaber og sammenlignende analyser af toplederes løn hos 200 virksomheder med omsætninger på over 30 milliarder kroner. Dataene blev indsamlet af analysebureauet Equilar.
Temaet i artiklen fra The New York Times var, at i dette rå økonomiske klima og den ny æra af større ansvarlighed og bedre gennemsigtighed i toplederes lønforhold, betaler virksomheder alligevel deres topledere stadigt mere ved brug af 'ikke-forudbestemte' (discretionary) bonusser - selv hvis topledernes virksomheder oplever en pludselig nedgang.
Sagt med andre ord, som opsummeret i New York Times-rapporten: 'ægte forbindelser mellem løn og fortjeneste forbliver sjældne'.
Fortsættes ...
Fortsættes ...



