Opsang til den danske it-branche: Tag nu ansvar

Krigen om åbne standarder raser videre i Danmark, selv om både ODF og OOXML er godkendt. Firmaer og politikerne bærer ansvaret, mener formanden for Dansk IT, Lars Mathiesen.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

Politikere, teknikere og pengestærke virksomheder har i fællesskab været med til at køre debatten om de åbne dokumentstandarder af sporet.

I hvert fald, hvis man skal måle forløbet i det seneste år op mod en ideel styrings- og governancestruktur, lyder vurderingen fra Formanden for Dansk IT, Lars Mathiesen, som til daglig er direktør for Koncernudvikling og IT i Nykredit.

"Hvis ledelsen ikke får den rigtige proces op at stå, så skaber man forvirring og misbrug af tid," fordi hvis der er usikkerhed i toppen, så bliver der usikkerhed på alle niveauer," siger Lars Mathiesen, som konstaterer, at klarere ledelse giver mere effektivitet.

"Hvis man ikke har nogen proces, er der ikke overensstemmelse mellem de mange parter. Og det bliver nemmere, hvis man har en governance model," siger han. Opskriften er mere og bedre ledelse. Og i det offentliges tilfælde er de øverste chefer politikerne.

Bør bruge hinandens ekspertise

"Parterne skal være sikker på, at man har en proces, hvor man bruger hinandens ekspertise. Teknikerne skal tage udgangspunkt i de politiske meldinger, men samtidig skal politikerne tage udgangspunkt i teknikernes konklusioner," siger Lars Mathiesen.

"Man kan godt spørge om broen mellem de to synspunkter har været god nok i denne sag," siger Lars Mathiesen, der mener, at det har været tilfældigt, hvornår sagen er blevet taget op politisk.

"Man har misset fra start af at få accepteret et politisk og fagligt flow," siger han og forklarer, at der skulle være skarpere opdeling mellem hvornår diskussionen er politisk og hvornår de tekniske spørgsmål skal afklares.

Formanden for Dansk IT mener, at det er helt centralt, at processen bliver mere styret, så der er nogle faser, hvor særinteresserne og lobbyisterne har en rolle i en afgrænset periode ligesom politikere og teknikere har hver deres rolle.

Ifølge Lars Mathiesen er strammere styring en nødvendighed.

Fastholde opmærksomheden

Jacob Primault, der er chefkonsulent i Rambøll Management, mener, at det er vigtigt at fastholde opmærksomheden på udveksling af informationer mere generelt, fordi han betragter dokumentformaterne som en speciel situation.

FORTSÆTTES

Politikere fortsætter slagsmålet

"Der er ingen tvivl om, at vi har brug for en styrket governancestruktur, når vi snakker åbne standarder generelt. Dokumenterne er kommet ind som et politisk tema, fordi der er stærke kommercielle interesser, som politikerne kan forholde sig til," siger Jacob Primault.

Politikerne fortsætter

Hvis it-cheferne i det offentlige havde håbet, at ISO-certificeringen af OOXML kunne føre til mere strømlinede udmeldinger, så tyder politikernes foreløbige udmeldinger på noget andet.

Senest har de politiske udmeldinger – med regeringen i spidsen – peget i to retninger:

Enten skal det offentlige Danmark implementere OOXML som en åben standard 1. juni 2009, eller også skal standarden endevendes i forhold til danske forhold, før den kan accepteres.

DF kræver svar fra videnskabsministeren

En talsmand for at få undersøgt den reelle åbenhed i standarden til bunds og få den danske implementering finkæmmet for blinde vinkler er Dansk Folkepartis medlem af videnskabsudvalget Morten Messerschmidt.

Han ønsker desuden at grave i, om Helge Sander og videnskabsministeriet har blandet sig i Dansk Standards svar til den internationale standardorganisation ISO.

Det spørgsmål stillede Morten Messerschmidt til ministeren, og Europa-ordføreren fra Dansk Folkeparti håber, at ministeren kan være med til at klarlægge forløbet om den danske ja-stemme til ISO.

“Der går mange rygter, og det vil være rart at høre ministerens svar på det her spørgsmål. Det virker som om man lige pludselig er svinget i den modsatte retning,” siger Morten Messerschmidt.

Videnskabsminister Helge Sander (V) har svaret, at hverken erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen eller Helge Sander selv har blandet sig i Dansk Standards afgørelse til fordel for OOXML.

IT- og Telestyrelsen, som hører under Videnskabsministeriet, har deltaget som observatør Dansk Standards udvalgsarbejde.

Morten Messerschmidt mangler stadig svar på endnu et spørgsmål i forbindelse med ISO-certifceringen.

Denne gang vil han gerne have ministerens vurdering af, om ISO har taget højde for en række problemer med interoperabilitet, som IT- og Telestyrelsen konstaterede i en rapport fra november sidste år

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S